חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

טיפולים קוסמטיים בשיער

טיפוח השיער הוא נושא רחב שמעסיק כל אחת וכל אחד מאיתנו. טיפוח השיער הוא נושא רחב שכולל הגנה מחשיפה מוגברת לשמש, תזונה, טיפול בשיער, ועוד ועוד. במאמר זה נתרכז בהיבט אחד בלבד של טיפוח השיער והוא טיפולים בשיער בתכשירים קוסמטיים, אם זה בבית ואם במספרה. ליתר דיוק, נעסוק בטיפולים קוסמטיים בשיער הראש או הקרקפת.

המאמר מדבר על טיפול בשיער באמצעים קוסמטיים באופן כללי אך לא נתעלם מהפיל שבחדר שלנו. אלופציה אראטה היא מצב אוטואימוני ממוקד לשיער, אשר נובע מסיבות שונות שאינן קשורות לטיפולים קוסמטיים בשיער. אם זאת, בשל אותו אובדן שיער, למטופלים והמטופלות הסובלים מהמצב, חשוב עוד יותר לשפר ולמקסם את מראה השיער הקיים, ויותר מכך לשמור על בריאות השיער הקיים ולא לפגוע בו.

מבנה השערה

לפני שנגיע לשאלות נערוך הכרות קצרה עם מבנה השיערה.

סיבי השערה מכילים שכבה הגנה עבה, עמידה כימית, אשר נקראת קוטיקולה (cuticle). מטרתה להגן על ליבת השערה מנזק סביבתי. הקוטיקולה האנושית מכילה 6-8 שכבות, וכוללת חלבוני קרטין, שומנים, ומרכיבים נוספים. פגיעה בחלק מאותם מרכיבים על ידי טיפולים כימים בסיסיים (בעלי רמת חומציות בסיסית, pH גבוה מ-7) כמו צביעת השיער, כמו גם החלקה, הם הגורמים העיקריים לנזק לשיער.

פנימית לקוטיקולה נמצא הקורטקס, אשר לו תפקיד עיקרי בחוזק ואלסטיות השערה.

מה נכון ומה לא נכון לעשות בנוגע לטיפולים קוסמטיים בשיער?

ניגע בכל שאלה בנפרד.

באיזה שמפו להשתמש?

שמפו לא רק מנקה את הקרקפת, הוא גם מונע נזק לסיב השערה.

כאשר קיימות הפרעות למבנה השיערה או הפרעה בקרקפת – כגון סבוראה או פסוריאזיס, יש להתאים את השמפו. לדוגמא – כאשר מבנה השיערה פגום ניתן להשתמש בשמפוא חסר סולפטים, בעוד שכאשר יש קשקשת ניתן להשתמש בשמפוא עם מרכיב אנטי-פטרייתי, וחומרים אחרים כמו חומצה סליצלית.

כמה כדאי לחפוף?

זוהי שאלת השאלות – כמה פעמים לחפוף?

הטוענים בעד מיעוט חפיפות גורסים שחפיפה רבה מידי יכולה להוביל לפגיעה במבנה השיערה.
הטוענים לצורך בחפיפה מרובה יאמרו שחפיפה בחסר תוביל להצטברות של גורמים שליליים – שומניות יתר, קשקשת, לכלוך של ממש, ושינוי לרעה בסביבת החיידקים/פטריות בקרקפת.
למרות התפיסה הרווחת על פיה כדאי לחפוף מעט, מחקרים שונים דווקא הראו ששביעות הרצון ממראה השיער עלתה לאחר חפיפות בתדירות גבוהה יותר.

התשובה לשאלה זאת אינה חד משמעית, בכל דפוס שימוש קיצוני יתכנו השפעות שליליות. התשובה תלויה כמובן גם בתנאים החיצוניים בהם אנו חיים. מי שעובד בסביבה מלכלכת, או בחום סביר שיחפוף יותר ממי שנמצא כל היום בסביבה נקייה כמו בית, חנות או משרד.

מה עם צביעת השיער?

ניתן לסווג את צבעי השיער לסוגים הבאים:

  • צבעים זמניים
    צבעי שיער בצורת ג'ל, מוס או ספריי, שמוסרים בקלות על ידי חפיפה בשמפו. צבעים אלו לא חודרים לשכבות ההגנה של השערה (לקוטיקולה) ולכן בטוחים יותר לשיער רגיש.
  • צבעים חצי זמניים
    צבעי שיער שלא מכילים אמוניה או אתנולאמין, נשמרים לכ-8 חפיפות, ומזיקים מינימלית לסיב השיערה.
  • צבעים קבועים
    אלה הם צבעי השיער הכי יעילים לצביעה של שיער אפור. הצבעים לא מוסרים על ידי שמפו, אך דוהים הדרגתית משנית לחמצון סביבתי. צבעים אלו חודרים לחלק הפנימי של השיערה ומוסיפים צבע לכל סיב שיערה. בכדי להתגבר על שכבת ההגנה ולהגיע לפנים השערה, יש צורך במוצר בעל תכונות בסיסיות (pH גדול מ-7). החומרים השכיחים ביותר הם אמוניה או אתנולאמין – שני חומרים שמסירים את השומנים הטבעיים של שכבת ההגנה של השערה (הקוטיקולה). על כן – צבעים קבועים מובילים לנזק רב יותר לשערה ביחס לסוגי הצבעים האחרים.

חמצון שיער?

מטרת החמצון היא להבהיר את צבע השיער הטבעי. התהליך מתבצע על-ידי חומרים עם תכונות בסיסיות ( pH ברמה של 8-10), ודורש אמוניה, אתנולאמין ומי חמצן. ככל שהשיער בהיר יותר, כמות אותם חומרים גבוהה יותר. תהליך החמצון מוביל לנזק משמעותי לשיער.

האם אני יכולה לבצע החלקות שיער?

קרטיני השיערה אשר מצויים בסיב השיערה, מוחזקים מחוברים על ידי כוחות כימיים שונים, אחד החזקים נקרא קשר דיסולפידי. במהלך ההחלקה שוברים את הקשר הדיסולפידי ואז מעבירים את השיער למצב ישר על ידי מגהץ שטוח. המגהץ עובר על השערה בטמפטורה של 230 מעלות, 15-20 פעמים על אותה קבוצת שיער. הפעולה הזו עלולה להוביל לאובדן חלבונים ופירוק השיער.

במאמרים דווח כי נשים שעברו טיפולי החלקה חוזרים מועדות יותר לשיער מקורזל, קשקשת, הדקקות והחלשות של השיער, האפרת שיער, וקצוות מפוצלים.

במילים פשוטות – החלקה עלולה לגרום נזק לשיער.

סיכום

לכל מי שמעוניינת לשפר את בריאות ומראה השיער שלה (כמובן שגם לכל הגברים שמעוניינים לשפר את בריאות ומראה השיער שלהם) בייחוד מטופלים עם אלופציה אראטה, כדאי להכיר את היתרונות והחסרונות של צורות הטיפול השונות לנקיון השיער וטיפולים קוסמטיים בשיער ובקרקפת. הימנעות מפעולות "מזיקות" יכולות לשפר את מראה השיער, למזער את אי הנוחות הנלווית למצבם, ובכך לתרום לשיפור הדימוי העצמי.

המאמר נכתב על-ידי ד"ר אמיר קורן, מנהל מרפאת שיער, בי"ח איכילוב בתל-אביב.

לקריאה על פאות ואמצעים קוסמטיים נוספים להתמודדות עם אלופציה אראטה….

צור קשר

מלאו את הפרטים בטופס ונחזור אליכם בהקדם: