טיפול אלטרנטיבי לאלופציה אראטה

טיפול אלטרנטיבי לאלופציה אראטה מגיע מכמה תחומים:

יעילות הטיפולים הטבעיים והאלטרנטיביים אינה ברורה. הסיבה המרכזית לכך היא שהם בדרך כלל אינם מלווים במחקרים קליניים מבוקרים. רובם לא הוכחו מבחינה מדעית כיעילים באופן כללי, לא כל שכן כיעילים לטיפול באלופציה אראטה. יש לזכור שאלופציה אראטה היא ממלכת הלא-נודע. לרוב החולים השיער צומח חזרה ללא כל התערבות טיפולית תוך שנה מהתפרצות המחלה. לא ידוע מה הגורם לחידוש הצמיחה (כמו שלא ידוע מה גורם למחלה להתפרץ). ולכן קשה עוד יותר לבודד את השפעת הטיפול על המחלה. זאת ועוד – כל מטופל מגיב האופן שונה לטיפול. זה נכון לטיפולים טבעיים ואלטרנטיביים כמו גם לטיפולים מהרפואה הקלסית.

כאן המקום להזכיר שיש המון טיפולים ותכשירים אלטרנטיביים שמיועדים להתקרחות רגילה – אלופציה אנדרוגנית. הטיפולים והתכשירים הרפואיים שמיועדים להתקרחות רגילה אינם יעילים כטיפול לאלופציה אראטה.

מה צריך לדעת לפני שבוחרים טיפול אלטרנטיבי לאלופציה אראטה?

אם אתם מתעניינים בטיפול טבעי או אלטרנטיבי מומלץ לשקול את הגורמים הבאים:

  • עלות טיפולים אלטרנטיביים יכולה להיות גבוהה. היות וחלקם אינם מכוסים ע"י קופות החולים העלות כולה עלולה ליפול על כתפי החולה ומשפחתו.
  • המידע על הטיפול מתפרסם מטעם מפתחי השיטות והתכשירים והוא בעצם פרסומת. המפרסמים אינם מהססים להציג את המידע כמדעי וכמוכח למרות שאינו כזה. לדוגמא: רבים נוטים לחשוב שאישור משרד הבריאות מהווה הוכחה ליעילות התכשיר, ולא היא. אישור לתכשיר קוסמטי מבטיח רק עמידה בתנאי רישום מסוימים. לכן יש לבדוק את המידע במקור מהימן ובלתי תלוי.
  • באופן דומה ההסמכה של המטפל, אם היא קיימת בכלל, היא מטעם גופים מסחריים פרטיים, וההמלצות עליו גם הן ברמה של פרסומת.

אז איך בוחרים טיפול אלטרנטיבי לאלופסיה אראטה?

  • מטפל טוב עשוי להעניק לחולה ולסביבתו תקווה ותמיכה ברגעי מצוקה. זה כשלעצמו יכול להוות גורם חיובי. מנגד, צריך לקחת בחשבון את האכזבה הצפויה במידה והטיפול יכשל. בגלל חוסר היעילות של רוב הטיפולים החולים מיטלטלים בין תקווה לאכזבה. לאורך זמן עלולה להיות לכך השפעה שלילית על מצב הרוח של החולה. נקודה זו תקפה גם לטיפולים רפואיים ועל אחת כמה וכמה לטיפולים טבעיים או אלטרנטיביים.
    לכן שיקול ראשון במעלה בבחירת הטיפול הוא אישיות המטפל. האם יש לו יכולת להעניק תמיכה חיובית? האם הוא הוגן והגון עם המטופל ביחס לסיכויי ההחלמה והשפעת הטיפול?
  • טיפול יכול להיות אפקטיבי יותר כאשר מאמינים בו. זוהי אם כן אבן הבוחן השניה לבחירה של הטיפול.
  • בגלל הסיבות שפורטו למעלה, הבחירה של סוג הטיפול, וכן בחירת המטפל עצמו, בנויה על המלצות אישיות ועל נטיות הלב של המטופל או הוריו. בכך כאמור יש גם יתרון, מכיוון שכאשר הולכים עם נטיות הלב יש סיכוי גדול יותר שהטיפול ידבר אל ליבנו וישפיע.