טיפול טבעי ואלטרנטיבי לאלופציה אראטה

איזה טיפולים טבעיים או אלטרנטיביים קיימים?

קיימים טיפולים אלטרנטיביים רבים לאלופציה אראטה ומטפלים שמחזיקים בגישות שונות. סוגי הטיפולים מגוונים מאוד: רפואה סינית הכוללת דיקור (אקופונקטורה) וצמחי מרפא, הומאופתיה, טיפול בתכשירים (משחות, שמנים, שיקויים וכו') על בסיס חומרים טבעיים, לקיחת ויטמינים, נטורופתיה, ארומתרפיה, דיאטות שונות, טיפולים רוחניים ועוד, ועוד.

למידע נוסף על אלופציה אראטה בראי הרפואה הסינית…

אפשר להוסיף גם טיפולים טבעיים לאלופציה אראטה שמבוססים על חוכמת ההמונים – תרופות סבתא. ברשתות החברתיות ובפורומים מזכירים טיפולים כמו מריחת מיץ שום או בצל על הקרחת או שטיפה במים מים-המלח, וטיפולים טבעיים אחרים.

מה צריך לדעת לפני שבוחרים טיפול טבעי?

אם אתם מתעניינים בטיפול טבעי או אלטרנטיבי מומלץ לשקול את הגורמים הבאים:

 • יעילות הטיפולים הטבעיים והאלטרנטיביים שנויה במחלוקת באופן כללי. הסיבה המרכזית לכך היא שהם אינם מלווים במחקרים קליניים מבוקרים, ולא הוכחו מבחינה מדעית כיעילים בטיפול באלופציה אראטה באופן ספציפי. יש לזכור שמהלך המחלה אינו צפוי – ידוע שבחלק מהחולים השיער צומח חזרה ללא כל התערבות טיפולית. ולכן קשה עוד יותר לבודד את השפעת הטיפול על המחלה.
 • כאן המקום להזכיר שיש המון טיפולים ותכשירים טבעיים שמיועדים להתקרחות רגילה – אלופציה אנדרוגנית – גברית או נשית. הטיפולים והתכשירים הרפואיים שמיועדים להתקרחות רגילה אינם יעילים כטיפול לאלופציה אראטה.
 • עלות טיפולים אלטרנטיביים יכולה להיות גבוהה. היות וחלקם אינם מכוסים ע"י קופות החולים העלות כולה עלולה ליפול על כתפי החולה ומשפחתו.
 • המידע על הטיפול מתפרסם מטעם מפתחי השיטות והתכשירים והוא בעצם פרסומת. המפרסמים אינם מהססים להציג את המידע כמדעי וכמוכח למרות שאינו כזה. לדוגמא: רבים נוטים לחשוב שאישור משרד הבריאות מהווה הוכחה ליעילות התכשיר, ולא היא. אישור כזה לתכשיר קוסמטי מבטיח רק עמידה בתנאי רישום מסוימים. לכן יש לבדוק את המידע במקור מהימן ובלתי תלוי.
  באופן דומה ההסמכה של המטפל, אם היא קיימת בכלל, היא מטעם גופים פרטיים, וההמלצות עליו גם הן ברמה של פרסומת.

אז איך בוחרים טיפול טבעי?

 • מטפל טוב עשוי להעניק לחולה ולסביבתו תקווה ותמיכה ברגעי מצוקה. זה כשלעצמו יכול להוות גורם חיובי. מנגד, צריך לקחת בחשבון את האכזבה הצפויה במידה והטיפול יכשל. בגלל חוסר היעילות של רוב הטיפולים החולים מיטלטלים בין תקווה לאכזבה. לאורך זמן עלולה להיות לכך השפעה שלילית על מצב הרוח של החולה. נקודה זו תקפה גם לטיפולים רפואיים ועל אחת כמה וכמה לטיפולים טבעיים או אלטרנטיביים.
  לכן שיקול ראשון במעלה בבחירת הטיפול הוא אישיות המטפל. האם יש לו יכולת להעניק תמיכה חיובית? האם הוא הוגן והגון עם המטופל ביחס לסיכויי ההחלמה והשפעת הטיפול?
 • טיפול יכול להיות אפקטיבי יותר כאשר מאמינים בו. זוהי אם כן אבן הבוחן השניה לבחירה של הטיפול.
 • בגלל הסיבות שפורטו למעלה, הבחירה של סוג הטיפול, וכן בחירת המטפל עצמו, בנויה על המלצות אישיות ועל נטיות הלב של המטופל או הוריו. בכך כאמור יש גם יתרון, מכיוון שכאשר הולכים עם נטיות הלב יש סיכוי גדול יותר שהטיפול ידבר אל ליבנו וישפיע.