חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

נשירת שיער אצל ילדים

נשירת שיער אצל ילדיםנשירת שיער היא תהליך טבעי של השיער אצל מבוגרים וגם אצל ילדים. בדרך כלל אנחנו לא שמים לב לנשירה כי השיער צומח בקצב הנשירה. אנחנו נשים לב כאשר נראה קרחות בשיער של הילד או הילדה.

כאן נלמד על נשירת שיער אצל ילדים שגורמת להתקרחות. הכתבה מתייחסת לילדים וילדות גם יחד, לשם הנוחות אנחנו משתמשים בלשון זכר.
 
 

מה הסיבות האפשריות לנשירת שיער אצל ילדים?

 • אלופציה אראטה, קרחת אזורית, Alopecia Areata
  אלופציה אראטה (ובשמה העברי קרחת אזורית) היא מחלה אוטואימונית שבה מערכת החיסון תוקפת את זקיק השערה וגורמת להתקרחות. למעשה התפרצות המחלה שכיחה יותר בגיל צעיר, ובכ-60% מהמקרים המחלה פורצת לפני גיל 20.
  המחלה תופיע אצל ילדים כקרחת מקומית בראש בצורת עיגול בדרך כלל. נשירת השיער יכול להופיע בגבות או בריסים. חשוב לדעת שהילד אינו סובל כאבים ולמחלה אין תופעות פיסיות נוספות. היא גם לא "סימן" למחלות אחרות. תינוקות וילדים קטנים לא ירגישו שהשיער נושר להם ובדרך כלל ההורים הם שיבחינו במחלה או לפעמים הספר במספרה.
  נשירת שיער אצל ילדים שמתבטאת בקרחת אינה תופעה טבעית ובוודאי שלא צורת ההתקרחות האופיינית לקרחת אזורית. יש לפנות לרופא עור או לרופא ילדים לאבחון מקצועי של המחלה.
  יש כמה סיבות אפשריות להתפרצות המחלה. אחת מהם יכולה להיות מצוקה נפשית, חרדה וכדומה. למידע נוסף על הקשר בין לחץ לאלופציה אראטה…
 • טריכוטילומניה, תלישת שיער, Trichotillomania
  טריכוטילומניה היא תופעה של תלישת שיער עצמית שיכולה לגרום לקרחות. תלישת השיער יכולה להיות בקרקפת, בריסים, בגבות או בזקן (אצל מתבגרים עם זקן).
  תלישת שיער היא אות מצוקה של הילד, שמעידה על מתח נפשי או מצוקה קשה. מקובל להניח שזו הפרעה נפשית מהתחום של הפרעות כפייתיות (הפרעות אובססיביות קומפפולסיביות OCD) וחוסר שליטה בדחפים.
  התופעה יכולה להתפרץ בילדות בגלאי בית-ספר יסודי ומעלה, והיא נפוצה הרבה יותר אצל נשים -בערך פי עשר מאשר בקרב גברים.
 • גזזת, פטרת בקרקפת, Tinea Capitis
  גזזת (פטרת הקרקפת) היא מחלת עור זיהומית מדבקת, הנגרמת מפטרייה. ההדבקה יכולה להיות מבני אדם אחרים (למשל מילדים חולים) ממגע ישיר של ראש לראש, או ששימוש משותף בכובע, מברשת שיער או כלי מיטה. תתכן גם הדבקה מבעלי חיים שחולים במחלה, גם כן ממגע ישיר. התסמינים העיקריים של המחלה הם קשקשת על עור הקרקפת ושיער שבור, והיא מתפשטת בעיגולים. לעיתים הפטרת גורמת לתחושת גירוד. המחלה עלולה לגרום לזיהום משני ותגובה דלקתית. במקרים חמורים, בעיקר עקב חוסר טיפול או טיפול לקוי, היא עלולה לגרום להתקרחות זמנית או קבועה (התקרחות צלקתית).
  הגזזת הייתה שכיחה מאוד בשנות ה-50 בעקבות גלי העלייה הגדולים וקשיי הקליטה, אך היא עדיין קיימת גם כיום, ושכיחה יותר בילדים בגילאי 3 – 7 שנים.
  כאשר מופיעה גזזת בסביבה הצעד הנבון ביותר הוא מניעה. בידוד של החולים וטיפול בהם, מניעת מגע של ילדים בריאים עם ילדים חולים או חיות חולות, אי-שימוש באביזרי שיער משותפים, והקפדה על ניקיון השיער.
 • נשירת שיער מפושטת, Telogen Effluvium
  תופעה של נשירת שיער שהיא תוצאה של מצבי דחק או מחלות אחרות כמו חום, פציעה, ניתוח, שינוי קיצוני במשקל הגוף, מחלות ממושכות או חוסר בברזל. סיבות אפשרויות נוספות הן מתח נפשי וחרדות. הנשירה מתרחשת בין חודש וחצי לארבעה חודשים לאחר האירוע הגופני או הנפשי.
 • מתיחת שיער, Traction Alopecia
  תופעה נוספת של נשירת שיער אצל ילדים, ילדות בעיקר, שנגרמת ממתיחה חזקה של השיער בקוקיות או בגומי. התופעה נפוצה אצל ילדות צעירות ורקדניות שאוספות את השיער ומותחות אותו בחזקה. לאורך זמן, המתיחה עלולה להוביל לשירת שיער, להעלאת קו השיער במצח ויצירת מפרצים.
  תופעה דומה עלולה להגרם משימוש רב ותכוף בפן, מהחלקת שיער או סלסול בתדירות גבוהה.

מהם הטיפולים לנשירת שיער אצל ילדים?

הצעד הראשון בטיפול בנשירת שיער אצל ילדים, הוא אבחון נכון של הסיבה על-ידי רופא ילדים או רופא עור. הטיפול יותאם לסוג הנשירה ולסיבות השורש שלה.

 • אלופציה אראטה, קרחת אזורית
  אין מתכון אחד לטיפול בנשירת שיער אצל ילדים שנובעת מאלופציה אראטה.
  בגלל שיש סיכוי גבוה לריפוי עצמי אפשר לא לטפל כלל, בפרט במופעים המתונים של המחלה.
  טיפולים רפואיים אצל ילדים קטנים הם בעיקר טיפולים מקומיים, למשל משחות לטיפול מקומי על העור. לילדים גדולים יותר יש תרופות נוספות בדומה לטיפולים במבוגרים.
  אפשרות נוספת היא לפנות לטיפולים טבעיים ואלטרנטיביים, או לטיפול רגשי אם יש סיבות להניח שמקור המחלה הוא מקושי נפשי.
  אפשר גם לכסות את הקרחות בכיסוי ראש או להשתמש בפאה ובאמצעים קוסמטיים אחרים. הפתרונות הקוסמטיים יכולים להיות משלימים לטיפולים האחרים או בפתרון ביניים עד להשגת הטבה וריפוי.
  קראו עוד על: טיפולים הרפואיים, אמצעים הקוסמטיים, וטיפולים טבעיים ואלטרנטיביים.
  קראו בהמשך על התמודדות רגשית.
 • טריכוטילומניה, תלישת שיער
  בהתמודדות עם תלישת שיער האבחון המקצועי חשוב שבעתיים, ובהתאם גם בחירת סוג הטיפול. הטיפול הוא מהתחום הפסיכולוגי או הפסיכיאטרי, לרוב בגישה קוגניטיבית התנהגותית (CBT). יש גם טיפולים תרופתיים אך יש חילוקי דעות לגבי התאמתם להתמודדות עם המחלה.
 • גזזת, פטרת בקרקפת
  כאמור, הטיפול הטוב היותר בגזזת הוא מניעה. לאחר ההדבקה הטיפול הוא בתרופות אניט-פטרייתיות הניתנות בבליעה (דרך הפה), וזאת מכיוון שאין טיפול מקומי (מריחה על העור) יעיל. שימוש במשחות או רחצה של השיער בשמפו מיוחד, יכולים להפחית את תסמיני המחלה אך אינם יכולים לרפא את המחלה. משך הטיפול הוא בין חודש ל-3 חודשים, והוא נעשה בפיקוח רפואי.
  חשוב להדגיש שבניגוד למצב שהיה בשנות ה-50 וגרם לסבל רב, הטיפולים הקיימים היום הם יעילים, וזו גם הסיבה שהמחלה לא מתפשטת לרמה של מגפה.
 • נשירת שיער מפושטת
  לרוב אין צורך בטיפול בנשירת שיער מפושטת, והיא תחלוף מעצמה באופן טבעי בתוך כחצי שנה. אם מקור התופעה הוא נפשי יש צורך לטפל במקור הבעיה.
 • מתיחת שיער
  הטיפול בנשירה אצל ילדים שנובעת ממתיחת שיער הוא מניעה. הפסקת הטיפול בשיער במתיחה חזקה, הפסקה של טיפולים בחומרים כימיים ובמכשירים באופן תכוף.

מהן ההשפעות הרגשיות של נשירת שיער אצל ילדים?

כפי שהוסבר למעלה יש תועפות של התקרחות שהסיבות להן הן נפשיות. האבחון והטיפול בסיבות הוא מפתח להצלחת הטיפול במקרים אלה.

יחד עם זאת, גם כאשר אין להתקרחות של הילד סיבות נפשיות ההתמודדות עם ההתקרחות היא אתגר נפשי קשה ללא קשר לסיבות שהביאו להתקרחות.

ההתמודדות קשה לילד שמרגיש שקורה לו משהו לא רגיל, לא מוסבר ולא נשלט. הילד גם נאלץ להתמודד עם התגובה של הילדים שאתם הוא חי בבית ובגן או בית הספר, ושל ילדים ומבוגרים שהוא נפגש איתם במקרה. התגובה הזו היא כמעט תמיד נובעת מחוסר ידיעה והבנה, לפעמים מפחד ומהפתעה, והיא עלולה להיות מעליבה ופוגעת.

ההתמודדות היא הסברה, והרבה מאוד הכלה, תמיכה, חיזוק ואהבה.

ההתמודדות של ההורים קשה שבעתיים – הם מזדהים עם הקשיים של הילד, צריכים למצוא פתרון לבעיה, מתמודדים עם ההשפעה של המחלה על המשפחה ועם התחושות שלהם עצמם, למשל

אשמה.ההתמודדות של ההורים מתחילה בלימוד של המחלה והסיבות להתפרצותה ובאבחון על-ידי בעלי מקצוע מתאימים. מעבר לכך חשוב להכיר בקושי, להבין את המרכיבים של האתגר ולהיות נכונים לו.

הבריאות הנפשית של הילד\ה והמשפחה הם ללא ספק חזית חשובה של ההתמודדות עם המחלה.

לקריאה על ההתמודדות של הורים וילדים עם אלופציה אראטה.

לקריאה על ההתמודדות הרגשית עם אלופציה אראטה.

 

צור קשר

מלאו את הפרטים בטופס ונחזור אליכם בהקדם: