פאות ואמצעים קוסמטיים להתמודדות עם נשירת שיער

חולי אלופציה אראטה יכולים להסוות את איבוד השיער באמצעים שונים. זה נכון הסובלים גם לגבי הסובלים מקרחת אזורית, וגם לגבי חולי אלופציה טוטליס ואוניברסליס הסובלים מנשירת שיער כוללת. היות ואיבוד שיער הוא דבר שכיח, יש בשוק החופשי אמצעים רבים ומגוונים להתמודדות עם התופעות השונות של התקרחות. יחד עם זאת, לאיבוד השיער שנגרם מאלופציה אראטה יש גם מספר מאפיינים ייחודיים שדורשים פתרונות מיוחדים, כפי שיפורט בהמשך. המידע על האמצעים הקוסמטיים זמין ברשת, ולכן נסתפק באזכור תמציתי של הפתרונות האפשריים והפניה לחנות המוצרים. העלות הכוללת של הפתרונות השונים משתנה בהתאם למוצר ואורך החיים שלו והיא מהווה שיקול נוסף בבחירת הפתרון.
מעל לכל ראוי להזכיר שוב שהתמודדות עם איבוד השיער היא בראש ובראשונה רגשית וחברתית, והאמצעים הקוסמטיים הם רק מרכיב אחד במכלול שלם.
אין לראות במידע שלהלן כהמלצה על שימוש בפתרון קוסמטי כלשהוא וכן לא המלצה על ספק מסוים.

פאות

אבדן שיער הראש יכול להשפיע במידה רבה על ההערכה העצמית ועל הבטחון העצמי. יש שיבחרו בפאה כאמצעי "לשמור" על המראה הטבעי. במקרים של התקרחות חלקית ניתן לבחור בפאה חלקית. לפני רכישת פאה כדאי לברר את הנקודות הבאות:

 • פאה משיער טבעי או סינטטי? פאה משיער טבעי מקורה בתרומת שיער מאנשים והיא נתפרת באופן מיוחד בעבודת יד. בעוד שפאה משיער סינטטי עשויה מסיבים מלאכותיים ואפשר לייצר אותה באופן תעשייתי. פאות משיער טבעי הן לרוב איכותיות יותר ומיועדות לשימוש לאורך זמן ולכן יקרות יותר.
  ההחזר מקופות החולים הוא על פאה משיער טבעי.
 •  מחיר הפאה מושפע מאוד מצבע ואורך השיער ולכן יש להסכים במפורש על התכונות הללו לפני הרכישה. מומלץ להביא דגימת שיער ותמונה עם שיער מלא בכדי לקבל תוצאה הקרובה ביותר לשיער המקורי.
  פאה כפתרון לאךופציה אראטה
 • יש שיטות שונות להצמדת הפאה לראש: החל מהתאמה של הפאה לראש, הצמדה באמצעות סיליקון ועד הדבקה של הפאה לראש. לכל שיטה יש את היתרונות והחסרונות שלה. למשל – הדבקה מאפשרת לישון עם הפאה ולהתרחץ איתה, אבל היא לא מאפשרת הסרה של הפאה לאיוורור הראש מתי שרוצים.
 •  איכות הפאה משפיעה על אורך החיים שלה. פאה איכותית מחזיקה מעל שנה ובטיפול מתאים אפשר להאריך את את אורך החיים שלה לשנתיים ויותר.

בשל המחיר הגבוה של פאה רצוי לברר את כל הפרטים לפני הרכישה. מידע והדרכה על פאות ניתן למצוא באתרים מסחריים. מידע מקיף באנגלית, כולל מגוון סרטונים, שמותאם לחולי אלופציה אראטה ניתן למצוא באתר של האגודה האוסטרלית לאלופציה אראטה.

חולי אלופציה טוטליס או אוניברסליס זכאים להחזר על רכישת פאה משיר טבעי בסכום של עד 4,800 ₪. למידע על ההחזר…

פתרונות נוספים להתקרחות בראש

 • תוספות שיער ואמצעים נוספים כמו מדבקות ותרסיס לשיער: השיטות הללו מתאימות לחולים באלופציה ארואטה (קרחת אזורית) ולא לחולי אלופציה טוטליס.
 • כיסויי ראש למיניהם, כגון כובעים, סרטים, מטפחות ראש וכו'.
 • קעקועים שיוצרים ציור דמוי שיער במקום הקרחת. קיעקוע היא פעולה שאין ממנה חזרה. לכן לפני הבחירה בפתרון מסוג זה צריך לקחת בחשבון את סיכויי ההחלמה בעתיד ואת האפשרות שבעתיד ימצא פתרון תרופתי למחלה. ראו גם איפור קבוע בפרק הבא.
 • השתלת שיער: השתלת שיער אינה מתאימה לטיפול באלופציה אראטה (וכן טוטליס ואוניברסליס), כיוון שהשיער המושתל נדחה.

פתרונות לנשירת גבות

 • גבות מלאכותיות – ניתן לרכוש גבות מלאכותיות ולהתאים מראש את הצבע וצפיפות השיער. הגבות מוצמדות בדבק. יש לחזק את ההדבקה מדיי פעם.
 • איפור קבוע: טכניקה קוסמטית של איפור בשיטה שדומה לקיעקוע. בגלל שהטכניקה פחות אגרסיבית מקעקוע האיפור הקבוע מחזיק בין שנה ל-3 שנים תלוי בשיטה ובמטופל. לשיטה יש וריאציות שונות וגם שמות רבים כגון: ציור גבות, מיקרו-פגמנטציה, Microblading ועוד.

פתרונות לנשירת ריסים

 • הדבקת ריסים מלאכותיים: כיוון שהפתרון המקובל להדבקת ריסים מתבסס על הריסים הטבעיים, יש צורך יש צורך בהתאמה מיוחדת על מנת להתמודד עם איבוד מוחלט של שיער הריסים. יש מספר הדגמות לכך ביוטיוב.

הצעות לחברי עמותת בראש מורם נמצאות בחנות המוצרים.