חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

אלופציה אראטה בראי הרפואה הסינית

ברפואה הסינית אלופציה אראטה נקראת you feng פרוש השם רוח מבריקה. בכתבי הדרמטולוגיה הסינית שקיימת כבר מאות שנים נהוג לתאר מחלות עור בשפה ציורית המתייחסת למראה ואופי המחלה. המילה רוח feng מתייחסת לפתאומיות שבה מופיעה ונעלמת המחלה, כפי שהרוח כתופעת טבע באה לפתע ונעלמת בפתאומיות. ואכן פעמים רבות מתארים החולים שלפתע הם הבחינו בנגע ללא שיער, ולעיתים קרובות גם הריפוי הספונטני יכול להתחיל ללא התראה מוקדמת בפתאומיות. המילה you פרושה שמנוני, מבריק והיא מתייחסת למראה העורי החלק של הנגע שנראה מבריק ללא שיער.

הסיבה המרכזית בפתולוגיות הרפואה הסינית לאלופציה אראטה היא פגיעה בהזנת הדם לזקיקי השיער, פגיעה זו יכולה לבוא על רקע של מספר גורמים:

 1. חולשת אנרגיית הטחול והקיבה ברפואה סינית בדומה לחולשה של מערכת העיכול – כתוצאה מתזונה לקויה [בדומה למצבי אנמיה שמופיעים לעיתים על רקע תזונתי]. למערכת העיכול ברפואה סינית תפקיד חשב ביצירת הדם מהמזון. חולשה זו תתבטא בעייפות, תחושות קור, חיוורון, ומאפשרת ל"רוח" להיווצר ולחסום את זרימת הדם לקרקפת והזנתה. גם מצבי מתח ממושכים יכולים ליצור פגיעה בתפקוד מערכת העיכול.
 2. חום שחדר לדם ויצר רוח פנימית שפגעה בזרימת הדם ובהזנת הקרקפת – מצבי מתח ולחץ, או טראומות נפשיות שלפי הרפואה הסינית יוצרים סטגנציה וחסימות בזרימת האנרגיה והדם בגוף ובכך גורמות להיווצרות עודף חום החודר לדם וגורם לפגיעה פתאומית בזרימת הדם לקרקפת, פוגע בהזנת זקיקי השיער ויוצר מצב של נשירת שיער בלתי צפויה.
 3. חולשה של גינג ודם כתוצאה ממחלה ממושכת כרונית או טיפול תרופתי ממושך – גינג הוא מושג ברפואה סינית שפרושו "תמצית" בדומה לזרע אצל הגבר. הכוונה פה למחלה כרונית שהתישה את כוחות הגוף הבסיסיים ופגעה ביצור וזרימת הדם החשוב להזנת הקרקפת, וגרמה לנשירת שיער פתאומית.
 4. חוסר וחולשה בכליות ובכבד- לכליות ברמה האנרגטית קשר הדוק ברפואה סינית לשיער ולרגש של פחד פתאומי או טראומה נפשית. אנרגיית הכבד מושפעת ישירות ממצבי לחץ ומתח מתמשכים היוצרים סטגנציה. חוסר בכליות ובכבד גורם לחוסר בדם שמביא להזנה לקויה לזקיקי השערה בקרקפת ולנשירה פתאומית.

האבחון ברפואה סינית הינו אישי ושונה ממטופל למטופל. האבחון כולל הסתכלות על מיקום ואופי הנגע בעור, תשאול מקיף ובדיקת דופק ולשון ליצירת תמונת סימפטומים של תבנית חוסר האיזון ממנה סובל המטופל.

הרפואה הסינית רואה בגוף ונפש יחידה אחת בלתי נפרדת ולכן הטיפול משלב גם מרכיב של איזון והרגעה. אחרי שנעשה האבחון נגזרת אסטרטגיית הטיפול והתאמת דיקור וצמחי מרפא מתאימים כפי שנראה בדוגמא לסיפור מקרה [כמובן שהשמות והתמונות אינם מאפשרות זיהוי של המטופלת]:

סיפור מקרה

א' כבת 23 הגיעה כשהיא סובלת מזה כשלושה חודשים מנשירת שיער פתאומית באזור האחורי של הקרקפת. לדבריה הספר הבחין לפני מספר חודשיים בעיגול קטן ללא שיער, היא התעלמה וחשבה שיעבור מעצמו, אך עם הזמן הנגע בעורף גדל והגיע למצב של אזור גדול ללא צמיחה. בתשאול היא סיפרה שהיא אוכלת לעיתים קרובות ג'אנק פוד, ממעיטה מאוד במזון מהחי, ואין לה זמן להתעסק עם האוכל. בבדיקות הדם יש חוסר בברזל, ונטייה לאנמיה. א' מספרת על חולשה וסחרחורות לעיתים קרובות, ותחושות קור בגוף. פניה קצת חיוורים. היא מספרת שהייתה בתקופת בחינות באוניברסיטה עם המון לחץ ואז בביקור שיגרתי במספרה הבחינה בנגע ללא השיער שנוצר בעורף.
בדיקת איכות הדופק הראתה על דופק מיתרי המעיד על מתח רב, ובדיקת הלשון הראתה על לשון חיוורת עם סימני שיניים בצדדים, המעידה על מצבי חוסר בצי [אנרגיה] ודם ואופיינית למצבי אנמיה.

האבחון ברפואה סינית במצב זה הוא:

 • חולשה באנרגיית הטחול והקיבה כתוצאה מתזונה לקויה שגרמה לחוסר בצי ודם ופגעה בזרימת הדם והזנת הקרקפת
 • סטגנציה באנרגיית הכבד כתוצאה ממתח ולחץ מתמשכים שפגעה בזרימת הדם לקרקפת.

אסטרטגיית הטיפול במצב זה היא חיזוק צי ודם, שיפור זרימת הדם לקרקפת, והרגעת הנפש.

אלופציה אראטה לפני טיפול סיני
מימין: אחרי טיפול של חודשיים משמאל: לפני טיפול

דרכי הטיפול ברפואה סינית באלופציה אראטה

הטיפול ברפואה סינית באלופציה אראטה נמצא בשימוש מאות שנים וקיים חומר רב בספרות המקצועית של הדרמטולוגיה הסינית לגבי הטיפול במחלה. הטיפול כולל מספר ענפים – דיקור, צמחי מרפא ושינוי תזונתי.

דיקור סיני

לדיקור מספר השפעות חשובות בתהליך הריפוי:

 1. השפעה מאזנת ומווסתת על מערכת החיסון ולכן בתופעות אוטואימוניות דוגמת אלופציה הדיקור מזרז את תהליך הריפוי הספונטני של המחלה.
 2. השפעה מצוינת על שיפור זרימת האנרגיה והדם בגוף, הוא פותח חסימות ומאפשר זרימת דם יותר טובה לקרקפת. הדיקור שאינו כואב נעשה במחטים דקות גם לאזור של נגעי האלופציה. העיקרון של שיפור זרימת הדם לקרקפת הינו עיקרון טיפולי חשוב ביותר בתהליך הטיפול באלופציה ברפואה סינית. למטופל ניתן גם פטישון קטן עם מחטים קטנות הנקרא מחט שבעת הכוכבים [או לחילופין רולר עם מחטים קטנות] ליצירת גירוי יום יומי לשיפור זרימת הדם באזורי האלופציה בקרקפת.
 3. השפעה מרגיעה בגוף, הוא פותח חסימות אנרגטיות ומאזן את הנפש. בזמן המנוחה עם המחטים הגוף משחרר אנדורופינים משכך כאב טבעי הנמצא בגופינו ותורם בכך לתחושת רגיעה חזקה.
 4. דיקור לילדים- אלופציה אראטה נפוצה בילדים, הדיקור מותאם לגיל הילד וגודלו, אינו כואב, משתמשים במחטים דקות, הדיקור בילדים שונה ממבוגרים בדרך כלל מעט נקודות למספר דקות הילד שוכב אפשר עם הסחת דעת של, סרטון בפלפון, כך שהחוויה ידידותית. ילדים מגיבים מצוין לדיקור.

הטיפול שקיבלה א' כולל סדרה של טיפולי דיקור. נקודות הדיקור שנבחרו היו שילוב של נקודות מקומיות בקרקפת באזור האלופציה בשילוב נקודות בגוף בעלות השפעה מאזנת ומרגיעה על הנפש. בשבועיים הראשונים תדירות הטיפול הייתה פעמיים בשבוע עם דגש על הרגעת הנפש.

א' קיבלה גם רולר מחטים והדרכה לשימוש ביתי יום יומי באזורי האלופציה לשיפור זרימת הדם לקרקפת, ופעמים בשבוע מרחה גם סרום המכיל צמחי מרפא המשפרים את זרימת הדם לקרקפת והזנת זקיקי השערה. אחרי שראינו שהאזור הפסיק להתרחב ולגדול א' גם הרגישה יותר רגועה, עברנו לתדירות טיפול של דיקור פעם בשבוע עד לצמיחה מליאה של השיער במקום לאחר חודשיים.

למניעת חזרתה של המחלה המשכנו עוד חודש בדיקור פעם בשבועיים. הפעם נקודות הדיקור היו בדגש על נקודות בעלות השפעה מאזנת ומווסתת על מערכת החיסון, נקודות המחזקות את הטחול והקיבה ומרגיעות את הנפש. הטיפול הביתי עם הסרום והרולר הופחת לפעם בשבוע.

דיקור סיני לטיפול באלופציה אראטה

צמחי מרפא

הרכב צמחי המרפא ש א' קיבלה במקביל לטיפולי הדיקור מבוסס על פורמולה הנקראת ברפואה סינית שיקוי שמונת האוצרות, הרכב צמחי זה משמש מאות בשנים כבסיס טיפולי נפוץ בסין בטיפולי אלופציה אראטה ומכיל צמחים לחיזוק צי ודם. נוסף ל-8 האוצרות שולבו עוד צמחים המשפרים את זרימת הדם ומרגיעים את הנפש.

צמחי מרפא ברפואה הסינית
10
PANAX GINSENG
REN SHEN
10
ATRACTYLODES MACROCEPHALA
BAI ZHU
5
GLYCYRRHIZA URALENSIS
ZHI GAN CAO
10
REHMANNIA GLUTINOSA
SHU DI HUANG
10
PAEONIA LACTIFLORA
BAI SHAO
10
ANGELICA SINENSIS
DANG GUI
10
LIGUSTICUM OFFICINALE
CHUAN XIONG
10
POLYGONUM
HE SHOU WU
10
SALVIA MILTIORRHIZA
DAN SHEN
10
PUERARIA LOBATA
GE GEN
10
WOLFIPORIA EXTENSA
FU SHEN
10
סה"כ

הרכב הצמחים מורכב למעשה משני הרכבי צמחים מפורסמים הקיימים בהרבולוגיה הסינית מאות שנים: הראשון נקרא שיקוי ארבעת הגנטלמנים, ארבע צמחים לחיזוק הצי הטחול ומערכת העיכול האחראית על יצור הדם.

 • ren shen – גינסינג מחזק את צי הטחול האראי על יצור דם
 • bai zhu – מחזק את צי הטחול האחראי על יצור דם ומיבש לחות
 • fu shen- מחזק את צי הטחול ומרגיע את הנפש, מסלק לחות
 • zhi gan cao – מאזן את הרכב הצמחים ומחזק את הטחול

וההרכב השני נקרא שיקוי ארבעת החומרים – ארבעה צמחים המחזקים את יצור הדם וזרימתו:

 • shu di huang -מחזק את הדם
 • dang gui -מחזק את יצור הדם ומשפר את זרימתו
 • bai shao – מחזק את הדם ופותח סטגנציות בכבד, בעל השפעה מרגיעה
 • chuan xiong – מזרים את הדם לקרקפת ופותח חסימות

להרכב הוספתי את הצמחים

 • He shou wu – צמח חשוב המחזק את הדם ונחשב בעל יכולת לשנות צבע שיער מבהיר לכהה, ובעל יכולת הזנה טובה לקרקפת. צמח הנמצא בשימוש נרחב בהרבולוגיה הסינית לבעיות שיער.
 • Dan shen – משפר את זרימת הדם פותח חסימות ומרגיע את הנפש.
 • Ge gen- צמח מוליך המכוון את הרכב הצמחים לפעול על אזור הקרקפת במיוחד בעורף.

ההרכב ניתן ל-א' באבקה לשתייה, בחודש הראשון פעמיים ביום 3 גרם כול פעם, ואח"כ בחודש השני עם השיפור פעמיים ביום 2 גרם כול פעם. הלקיחה היא בצורה של הוספת מים רתוחים ושתייה [כמו תה].

לאחר חודשיים הגיעה א' למצב של צמיחה מליאה של שיער באזור האלופציה. המשכנו עוד חודש בטיפול מונע הפעם השתנה הרכב הצמחים, מכיוון שבמקביל לצמיחת השיער גם החולשה הסחרחורות ותחושת הקור פחתו. באבחון הלשון – צבע הלשון היה פחות חיוור ויותר אדמדם, והדופק יותר רגוע ומלא, הרכב הצמחים שניתן היה עדיין יותר ובעל השפעה מערכתית לאיזון הגוף [צמחים המוכוונים לעורף הוצאו] וכלל את הצמחים הבאים:

 • Dang shen – מחזק את צי הטחול האחראי על יצור דם [עדין יותר מ ren shen]
 • Ye jiao teng – צמח המזין את הדם ומרגיע את הנפש
 •  bai zhu, fu shen, zhi gan cao, dang gui, bai shao, He shou wu, Dan shen- ראו למעלה

תדירות לקיחת הצמחים הייתה של פעם ביום 2 גרם כול פעם, לאחר חודש לקיחה המצב נראה יציב הפסקנו את הדיקור ולקיחת הצמחים והאלופציה לא חזרה.

שינוי תזונתי

א' קיבלה הנחיות להפחתת צריכת הג'אנק פוד ומעבר לתזונה בריאה ומזינה לקרקפת: במצבי חוסר דם עם תחושות קור בגוף ונטייה לאנמיה כפי ש א' מרגישה, ממליצה התזונה הסינית קודם כול להקפיד על אכילת ארוחות מסודרות חמות ומבושלות, ולכן א' שהייתה רגילה לאכול ארוחות קרות של סנדביצים שינתה את התזונה לארוחות חמות ביום עם דגש על אוכל מבושל או מאודה [לא מטוגן]. מבחינת מרכיבי המזון ניתנו לא' הדגשים הבאים: מזונות עשירים בחלבונים: עוף, דגים או קטניות.

חלבונים המגיעים מהחי נמצאים בבשר, עוף, דגים (עדיף דגי מים עמוקים) וביצים. לצמחונים ולטבעונים – קטניות הן מזון עשיר בחלבון. במשפחת הקטניות אפשר למצוא את העדשים והשעועית לסוגיהן, חומוס, מש, לוביה, פול וסויה. כדי לקבל "חלבון מלא" – את כל חומצות האמינו שלהן אנו זקוקים – יש לשלב קטניות ודגנים בכל יום.

מזונות עשירים באומגה 3: סלמון, זרעי פשתן ואגוזי מלך

אומגה 3 נמצאת בסלמון ובדגי מים עמוקים אחרים, בזרעי פשתן, בזרעי צ'יה ובאגוזי מלך. חומצת השומן הזאת נמצאת גם בדלורית, בפולי סויה ובתרד.

מזונות עשירים באבץ: בוטנים, קקאו וסובין חיטה

נמצא שלחולים באלופציה אראטה רמות אבץ נמוכות בדם באופן ניכר.

אבץ קיים במזונות צמחיים רבים, אך בעיקר בזרעים, באגוזים, בדגנים ובקטניות. אין מזון פלא (גם לא מהחי) שיכול לספק לבדו את כלל התצרוכת הדרושה. לכן חשוב להקפיד על גיוון של מזונות בתפריט, שצירופם יספק את כמות האבץ הדרושה. מזונות עשירים במיוחד באבץ הם שמרים, גרעיני דלעת, סובין חיטה, בוטנים, קקאו, גרעיני חמניות..

שומנים בריאים: אבוקדו, שקדים ושמן קוקוס

חשוב מאוד לשלב שומנים בריאים בתזונה לצורך טיפול באלופציה אראטה. שומנים בריאים מכילים ואת ומזינים את העור והשיער. E חומצות שומן בינוניות וויטמין.

שומנים בריאים נוספים הם אבוקדו, שמן זית, אגוזי מלך וזרעי פשתן (שהוזכרו גם בהקשר של אומגה 3), אגוזי ברזיל, שקדים ושמן קוקוס. את כל האגוזים יש לצרוך כשהם לא קלויים (אחרת השומנים שבהם מתחמצנים). כמו כן מומלץ לא להפריז בצריכתם, ולאכול מהם במקום שומנים אחרים ומזיקים הנמצאים בתפריט שלה כמו שמן לטיגון, ושומנים הנמצאים במאכלים מעובדים וגאנק פוד.

א' הצליחה לשנות את הרגלי התזונה שלה מה שתרם לה גם להרגשה כללית טובה יותר, ועזר לה לשמור על כך שהאלופציה לא חזרה.

לסיכום

מספר נקודות חשובות לטיפול ברפואה סינית באלופציה אראטה.

משך הטיפול משתנה מאדם לאדם, כפי שעוצמת המחלה היא שונה אצל כול מטופל, ישנם כאלה המגיבים במהירות ותוך מספר שבועות צמיחת השיער מכסה את הנגע וישנם כאלה שיזדקקו למספר חודשים.

הטיפול ברפואה סינית גם משלב סירומים לשימוש חיצוני המכילים צמחי מרפא העושים גירוי מקומי לאזור בכדי לעורר את זרימת הדם לזקיקי השיער, בדומה לשימוש המפורסם ברפואה הסינית העממית בעיסוי מקומי עם פרוסות גינגר –זנגוויל, או עיסוי עם שיני שום על המקום.

מכיוון שמצבי סטרס ומתח ממושכים מפעילים את המערכת האוטואימונית חשוב להדריך את המטופל לאורח חיים עם פחות סטרס, המשלב פעילות גופנית, גם ספורט אירובי 3 פעמים בשבוע וגם פעילות מרגיעה כטאי צי, יוגה, פלדנקריז ומדיטציה להורדת המתח.

ניתן במידת הצורך לשלב את הטיפול הסיני במקביל לטיפול הניתן ברפואה המערבית, במקביל למשחות סטרואדיות או זריקות לקרקפת או שימוש במינקוסדיל.

מאת- דוד פרלה L.A.c M.S.C מומחה לטיפול בבעיות עור ושיער ברפואה סינית, אחראי על הרפואה המשלימה במחלקת העור, ביה"ח על שם שיבא, תל השומר.

צור קשר

מלאו את הפרטים בטופס ונחזור אליכם בהקדם: