תרופות ממשפחת מעכבי JAK

תרופות ממשפחת מעכבי מסלול JAK הינן תרופות חדשות יחסית, והן נמצאות בשימוש לטיפול בדלקת מפרקים שגרונית או ספחתית. מחקרים הראו שמסלול ה-JAK (מסלול האנזים ג'אנוס קינאז \ Janus kinase-JAK) הנו מרכיב מרכזי בתהליך הדלקתי המעורב באלופסיה אראטה, ולכן תרופות המעכבות מסלול זה צפויות לאפשר טיפול ממוקד יותר מאשר הטיפולים מדכאי החיסון האחרים, שאינם ספציפיים למסלול מסוים.

בשנים האחרונות הצטבר ניסיון רב בעולם לגבי יעילות הטיפולים ממשפחה זו בחולי אלופסיה אראטה, ולמעשה טיפולים אלה נחשבים כקו טיפולי ראשון בחלק מהמקרים. הטיפולים נמצאו יעילים גם בחולים הסובלים מדרגה קשה של המחלה, אם כי יעילות הטיפול יורדת ככל שהמחלה כרונית יותר, וכן הם אינם יעילים בכל המקרים. גם לטיפול זה תתכנה תופעות לוואי, ותוארו זיהומים או שינויים בספירת הדם או בפרופיל השומנים בדם. טיפול זה דורש ניטור מעבדתי ומעקב על ידי רופא המכיר את התרופה ואת השימוש בה. כמו כן, הפסקת השימוש בתרופה עלולה להביא לחזרה של הנשירה, ועל כן הטיפול במעכבי JAK הנו טיפול המשכי.

מאמר על התרופות: ב"הארץ", באתר הרופאים, או בגישה ישירה מהאתר: לתת תקווה למתקרחים ששום טיפול לא מסייע להם.

התרופה קסלג'אנז \ Xeljanz

התרופה קסלג'אנז Xeljanz (החומר הפעיל – tofacitinib) היא אחת התרופות ממשפחת מעכבי JAK. היא נמצאת בסל הבריאות לטיפול בדלקת מפרקים שיגרונית (Rheumatoid arthritis) ולמחלות אחרות. התרופה ניתנת לפי מרשם מרופא מומחה בכדורים, במינון יומי. התרופה מיועדת למבוגרים מעל גיל 18 אך הוחל כבר בטיפולים בילדים ובילדות צעירים\ות יותר.
לעיון בעלון התרופה: בעברית, באנגלית, ובערבית.

למרות היעילות של התרופות ממשפחה זו, התרופה אינה מאושרת לטיפול באלופציה אראטה לא בארץ ולא בחו"ל. הסיבה היא שההתוויה (שקובעת למה מיועדת התרופה) שהוגדרה על-ידי החברה שפיתחה אותה (חברת פייזר) היא למחלות אחרות ולא לאלופציה אריאטה. יחד עם זאת, רופא מומחה יכול להנפיק מרשם לתרופה גם לחולי אלופסיה אראטה במסלול 29 (נקרא בדרך-כלל 29ג').

המידע בדף זה נועד לספק מידע לציבור. הוא אינו מהווה המלצה לטיפול, ואינו תחליף לאבחנה ויעוץ של רופא עור מומחה שהוא המוסמך היחיד לטיפול במחלה.

אריזת התרופה קסלג'אנז XELJANZ
אריזת התרופה קסלג'אנז XELJANZ

עלויות והחזרים

התרופה אינה מאושרת לטיפול באלופציה אראטה מכיוון שההתוויה הרשומה שלה היא למחלה אחרת. מסיבה זו התרופה אינה כלולה בסל הבריאות לטיפול באלופסיה אראטה. ולכן, קופות החולים אינן משתתפות בעלות התרופה. גם הביטוחים המשלימים של קופות החולים אינם משתתפים בעלות התרופה.

עלות התרופה בארץ היא כ- 4,000 ש"ח לחודש. אפשר להשיג את התרופה בחו"ל במחירים יותר נמוכים משמעותית. עם זאת, ברכישה של תרופות בחו"ל צריך לוודא שבית המרקחת אמין ולהיזהר מהסיכון לזיוף ברכישה של תרופות מאתרים ברשת.

אפשר לפנות לוועדת החריגים של הקופה ולנסות לאשר את כיסוי העלויות באופן יוצא דופן. כמו כן, ישנן אגודות חסד, כגון עמותת חברים לרפואה, המסייעות בקבלת תרופות שאינן כלולות בסל הבריאות.

ביטוח בריאות פרטי של חברות הביטוח (לא במסגרת הקופה) מאפשר לרכוש כיסוי לביטוח תרופות. הרחבה זו נועדה לכסות את העלויות של תרופות שאינן כלולות בסל הבריאות.
ברכישה של ההרחבה יש לשים לב "לאותיות הקטנות" ולבדוק שההרחבה כוללת כיסוי לתרופות שלא לפי ההתוויה הרשומה של התרופה (off-label). וכן לבדוק שאין התניות מגבילות, כמו למשל שההתוויה המבוקשת אושרה במדינה אחרת. ככלל מומלץ להתייעץ במומחי ביטוח על מנת לוודא שהכיסוי מתאים. כמו כן, ההרחבה צריכה להיות כלולה בפוליסה לפני שהמחלה אובחנה. אחרת, חברת הביטוח יכולה להחריג את המחלה מהכיסוי או לדחות את התביעה להחזר.

אם פוליסת ביטוח הבריאות הפרטי כוללת כיסוי מתאים, חברת הביטוח תכסה את עלות הטיפול בתרופה לפי מרשם שניתן מתוקף תקנה 29 (ראו למעלה), בניכוי השתתפות עצמית.
לפעמים הניסוח של ההרחבה בפוליסה מעורר קושי במימוש הזכויות. מצורפת חוות דעת שמפרשת את ההרחבה ומסייעת להתמודדות מול חברת הביטוח. בנוסף, העמותה תהיה מוכנה לסייע במקרים שבהם מתעורר קושי מסוג זה.

כל האמור בסעיף זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי או מקצועי אחר.

ניסויים קליניים בארץ של תרופות ממשפחת מעכבי JAK

בימים אלה נערך מחקר קליני בארץ בתרופה של חברת אלי לילי (החומר הפעיל נקרא baricitinib), גם היא ממשפחת מעכבי JAK – למידע נוסף. במחקר משתתפים חולי אלופציה אראטה.

חזית המחקר בתרופות חדשות לאלופציה אראטה

סרטון מכנס רפואי על המחקר בתרופות ממשפחת מעכבי JAK לטיפול באלופציה אראטה.

בעולם מתקיימים מספר מחקרים קליניים הבוחנים את האפשרות של שימוש בתרופות ממשפחת מעכבי JAK וכן בתרופות ובטיפולים מסוגים שונים. מידע נמצא באתר מחקרים, או באתר ממשלת ארה"ב. מידע על הניסויים בקסלג'אנז: 1, 2, 3, 4. מידע על ניסוי ב-CTP-543, תרופה נוספת מאותה משפחה: 1, 2.

העמותה האמריקאית מנהלת תוכנית מחקר בסיסי של המחלה: NAAF.

תרופות שיוכיחו את עצמן במחקרים הקליניים כיעילות ירשמו עם סיום המחקר עם התוויה לאלופציה אראטה. לאחר מכן להניח כי הם יאושרו גם בארץ. בבוא העת עמותת בראש מורם תפעל להכליל תרופות אלו בסל שירותי הבריאות.

צור קשר

מלאו פרטיכם בטופס ונחזור אליכם בהקדם: