תרופות חדשות ממשפחת מעכבי JAK (קסלג'אנז)

מהן התרופות ממשפחת מעכבי מסלול JAK?

מחקרים חדשים מצאו כי ניתן לטפל באלופציה אראטה בתרופות שמיועדות למחלות אחרות. תרופות אלו שייכות למשפחת מעכבי האנזים ג'אנוס קינאז (Janus kinase-JAK) שמשמשות לטיפול בדלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid arthritis). ממצאים שפורסמו בשנים האחרונה בספרות תומכים ביעילות אפשרית של טיפולים אלה בחולי אלופציה אראטה, וביכולת של התרופות לגרום לצמיחה מחודשת של השיער. אופציה טיפולית זו מעוררת תקווה רבה בקרב חוקרי אלופציה אראטה, וזאת משום שמחקרים קודמים הראו שמסלול ה-JAK הנו מרכיב מרכזי בתהליך הדלקתי המעורב באלופציה אראטה, ולכן תרופות המעכבות מסלול זה מאפשרות טיפול ממוקד יותר מאשר הטיפולים מדכאי החיסון האחרים, שאינם ספציפיים למסלול מסוים.

ככל הידוע מהניסויים עד כה התרופות אינן מרפאות את המחלה. הן מטפלות רק בסימפטומים שלה, והנשירה מתחדשת לאחר סיום הטיפול. מאמר על התרופות: ב"הארץ", באתר הרופאים, או בגישה ישירה מהאתר: לתת תקווה למתקרחים ששום טיפול לא מסייע להם.

התרופה קסלג'אנז \ Xeljanz

אריזת התרופה קסלג'אנז XELJANZ

התרופה קסלג'אנז Xeljanz (החומר הפעיל הוא tofacitinib) היא אחת התרופות ממשפחת מעכבי מסלול JAK. היא נמצאת בסל הבריאות לטיפול בדלקת מפרקים שיגרונית. התרופה ניתנת לפי מרשם מרופא מומחה בכדורים, במינון יומי. התרופה מיודעת למבוגרים מעל גיל 18 אך הוחל כבר בטיפולים בילדים ובילדות צעירים\ות יותר. עלון התרופה בעברית, באנגלית, ובערבית.
התרופה אינה מאושרת לטיפול באלופציה אראטה (לא בארץ ולא בחו"ל) מכיוון שההתוויה שהוגדרה על-ידי החברה שפיתחה אותה היא לדלקת מפרקים שיגרונית (ולא לאלופציה אראטה). יחד עם זאת, רופא מומחה יכול להנפיק מרשם לתרופה גם לחולי אלופציה אראטה במסלול 29 (נקרא בדרך-כלל 29ג').

המידע בדף זה נועד לספק מידע לציבור. הוא אינו מהווה המלצה לטיפול, ואינו תחליף לאבחנה ויעוץ של רופא עור מומחה שהוא המוסמך היחיד לטיפול במחלה.

עלויות והחזרים

התרופה אינה מאושרת לטיפול באלופציה אראטה (ההתוויה הרשומה היא למחלה אחרת) ולכן קופות החולים אינן משתתפות בעלות התרופה, כולל לא בביטוחים המשלימים של קופות החולים. עלות התרופה בארץ היא כ- 4,300 ש"ח לחודש. אפשר להשיג את התרופה בחו"ל במחירים יותר נמוכים משמעותית. עם זאת, ברכישה של תרופות בחו"ל צריך לוודא שבית המרקחת אמין ולהיזהר מהסיכון לזיוף ברכישה של תרופות מאתרים ברשת.

אפשר לפנות לוועדת החריגים של הקופה ולנסות לאשר את כיסוי העלויות באופן יוצא דופן. כמו כן, ישנן אגודות חסד, כגון עמותת חברים לרפואה, המסייעות לקבלת תרופות שאינן כלולות בסל הבריאות.

בביטוחי בריאות פרטיים של חברות הביטוח (שלא במסגרת הקופה) אפשר לרכוש כיסוי לביטוח תרופות שנועד לכסות את העלויות של תרופות שאינן כלולות בסל הבריאות. יש לשים לב שהכיסוי המלא לתרופות אינו כלול בהגדרה הבסיסית של הביטוח ויש לרכוש הרחבה מיוחדת למרשם שלא לפי ההתוויה הרשומה של התרופה (off-label). ההגדרות של הכיסוי משתנות מחברה לחברה ולפעמים מכילות התניות מגבילות (כמו למשל שההתוויה המבוקשת אושרה במדינות אחרות) ולכן מומלץ להתייעץ במומחי ביטוח. כמו כן, הכיסוי חייב להיות בתוקף כאשר תובעים את ההחזר. אם מוסיפים את הכיסוי אחרי שהמחלה אובחנה, חברת הביטוח יכולה להחריג את המחלה מהכיסוי. אם פוליסת ביטוח הבריאות כוללת כיסוי מתאים, חברת הביטוח תכסה את עלות הטיפול בתרופה לפי מרשם שניתן מתוקף תקנה 29 (ראו בסעיף קודם) בניכוי השתתפות עצמית. לפעמים הניסוח של ההרחבה בפוליסה מעורר קושי במימוש הזכויות. מצורפת חוות דעת שמפרשת את ההרחבה ומסייעת להתמודדות מול חברת הביטוח. בנוסף, העמותה תהיה מוכנה לסייע במקרים בהם מתעורר קושי מסוג זה.

כל האמור בסעיף זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי.

חזית המחקר בתרופות וטיפולים לאלופציה אראטה

בימים אלה נערך מחקר קליני בארץ בתרופה Baricitinib מאותה משפחה – למידע נוסף.

כמו כן מתקיימים מספר מחקרים קליניים בעולם הבוחנים את האפשרות של שימוש בתרופות אחרות. מידע באתר מחקרים, או באתר ממשלת ארה"ב. מידע על הניסויים בקסלג'אנז: 1, 2, 3, 4. מידע על ניסוי ב-CTP-543, תרופה נוספת מאותה משפחה: 1, 2.

העמותה האמריקאית מנהלת תוכנית מחקר בסיסי של המחלה: NAAF.

מידע על סיכונים במינונים גבוהים של Xeljanz.