תרופות ממשפחת מעכבי JAK

מחקרים חדשים מצאו כי ניתן לטפל באלופציה אראטה בתרופות שמיועדות למחלות אחרות. אלו תרופות ממשפחת מעכבי JAK. הן מעכבות את מסלול האנזים ג'אנוס קינאז (Janus kinase-JAK) ובמקור נועדו לטיפול בדלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid arthritis). ממצאים שפורסמו בשנים האחרונה בספרות תומכים ביעילות אפשרית של טיפולים אלה בחולי אלופציה אריאטה, וביכולת של התרופות לגרום לצמיחה מחודשת של השיער. אופציה טיפולית זו מעוררת תקווה רבה בקרב חוקרי אלופסיה אראטה. זאת משום שמחקרים קודמים הראו שמסלול ה-JAK הנו מרכיב מרכזי בתהליך הדלקתי המעורב באלופציה ארטה. ולכן תרופות המעכבות מסלול זה מאפשרות טיפול ממוקד יותר מאשר הטיפולים מדכאי החיסון האחרים, שאינם ספציפיים למסלול מסוים.

ככל הידוע מהניסויים עד כה התרופות אינן מרפאות את המחלה. הן מטפלות רק בסימפטומים שלה, והנשירה מתחדשת לאחר סיום הטיפול. מאמר על התרופות: ב"הארץ", באתר הרופאים, או בגישה ישירה מהאתר: לתת תקווה למתקרחים ששום טיפול לא מסייע להם.

התרופה קסלג'אנז \ Xeljanz

אריזת התרופה קסלג'אנז XELJANZ

התרופה קסלג'אנז Xeljanz (החומר הפעיל הוא tofacitinib) היא אחת התרופות ממשפחת מעכבי JAK. היא נמצאת בסל הבריאות לטיפול בדלקת מפרקים שיגרונית. התרופה ניתנת לפי מרשם מרופא מומחה בכדורים, במינון יומי. התרופה מיודעת למבוגרים מעל גיל 18 אך הוחל כבר בטיפולים בילדים ובילדות צעירים\ות יותר.
לעיון בעלון התרופה: בעברית, באנגלית, ובערבית.
התרופה אינה מאושרת לטיפול באלופציה אראטה (לא בארץ ולא בחו"ל) מכיוון שההתוויה שהוגדרה על-ידי החברה שפיתחה אותה (חברת פייזר) היא לדלקת מפרקים שיגרונית (ולא לאלופציה אריאטה). יחד עם זאת, רופא מומחה יכול להנפיק מרשם לתרופה גם לחולי אלופסיה אראטה במסלול 29 (נקרא בדרך-כלל 29ג').

המידע בדף זה נועד לספק מידע לציבור. הוא אינו מהווה המלצה לטיפול, ואינו תחליף לאבחנה ויעוץ של רופא עור מומחה שהוא המוסמך היחיד לטיפול במחלה.

עלויות והחזרים

התרופה אינה מאושרת לטיפול באלופציה אראטה מכיוון שההתוויה הרשומה שלה היא למחלה אחרת. ולכן התרופה אינה כלולה בסל הבריאות לטיפול באלופסיה אראטה. זו גם ההסיבה לכך שקופות החולים אינן משתתפות בעלות התרופה. גם הביטוחים המשלימים של קופות החולים אינם משתתפים בעלות התרופה.

עלות התרופה בארץ היא כ- 4,000 ש"ח לחודש. אפשר להשיג את התרופה בחו"ל במחירים יותר נמוכים משמעותית. עם זאת, ברכישה של תרופות בחו"ל צריך לוודא שבית המרקחת אמין ולהיזהר מהסיכון לזיוף ברכישה של תרופות מאתרים ברשת.

אפשר לפנות לוועדת החריגים של הקופה ולנסות לאשר את כיסוי העלויות באופן יוצא דופן. כמו כן, ישנן אגודות חסד, כגון עמותת חברים לרפואה, המסייעות לקבלת תרופות שאינן כלולות בסל הבריאות.

ביטוח בריאות פרטי של חברות הביטוח (לא במסגרת הקופה) מאפשרים לרכוש כיסוי לביטוח תרופות. הרחבה זו נועדה לכסות את העלויות של תרופות שאינן כלולות בסל הבריאות.
ברכישה של ההרחבה יש לשים לב "לאותיות הקטנות". יש לבדוק שההרחבה כוללת כיסוי לתרופות שלא לפי ההתוויה הרשומה של התרופה (off-label). וכן לבדוק שאין התניות מגבילות, כמו למשל שההתוויה המבוקשת אושרה במדינה אחרת. ככלל מומלץ להתייעץ במומחי ביטוח על מנת לוודא שהכיסוי מתאים. כמו כן, ההרחבה צריכה להיות כלולה בפוליסה לפני שהמחלה אובחנה. אחרת, חברת הביטוח יכולה להחריג את המחלה מהכיסוי או לא לדחות את התביעה להחזר.

אם פוליסת ביטוח הבריאות הפרטי כוללת כיסוי מתאים, חברת הביטוח תכסה את עלות הטיפול בתרופה לפי מרשם שניתן מתוקף תקנה 29 (ראו למעלה), בניכוי השתתפות עצמית.
לפעמים הניסוח של ההרחבה בפוליסה מעורר קושי במימוש הזכויות. מצורפת חוות דעת שמפרשת את ההרחבה ומסייעת להתמודדות מול חברת הביטוח. בנוסף, העמותה תהיה מוכנה לסייע במקרים בהם מתעורר קושי מסוג זה.

כל האמור בסעיף זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי או מקצועי אחר.

תרופות נוספות ממשפחת מעכבי JAK לטיפול באלופציה אראטה

על המחקר בתרופות ממשפחת מעכבי JAK – סרטון מכנס רפואי.

בימים אלה נערך מחקר קליני בארץ בתרופה של חברת אלי לילי (החומר הפעיל נקרא Baricitinib), גם היא ממשפחת מעכבי JAK – למידע נוסף.

חזית המחקר בתרופות חדשות לאלופציה אראטה

כמו כן מתקיימים מספר מחקרים קליניים בעולם הבוחנים את האפשרות של שימוש בתרופות אחרות. מידע באתר מחקרים, או באתר ממשלת ארה"ב. מידע על הניסויים בקסלג'אנז: 1, 2, 3, 4. מידע על ניסוי ב-CTP-543, תרופה נוספת מאותה משפחה: 1, 2.

העמותה האמריקאית מנהלת תוכנית מחקר בסיסי של המחלה: NAAF.

מידע על סיכונים במינונים גבוהים של Xeljanz.