חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

תרופות ממשפחת מעכבי JAK

תרופות ממשפחת מעכבי JAK לאלופציה אראטה?

לאנזים JAK (ג'אנוס קינאז \ Janus kinase-JAK) יש תפקיד בתקשורת בין התאים ובפעילות של מערכת החיסון. מחקרים הראו שמסלול ה-JAK הנו מרכיב מרכזי בתהליך הדלקתי המעורב באלופסיה אראטה. התרופות שמעכבות את מסלול ה-JAK פותחו במקור לטיפול במחלות אוטואמוניות שונות, ובשנים האחרונות נעשו ניסויים קליניים ממוקדים לטיפול בתרופות אלו גם באלופציה אראטה. ואכן, הניסויים הוכיחו שתרופות שמפחיתות את פעילותו של אנזים זה מסייעות לצמיחה מחודשת של השיער בחולי אלופציה אראטה. הטיפול בתרופות ממשפחת מעכבי מסלול JAK הוא ממוקד, וזה הייתרון שלהן פני טיפולים מדכאי החיסון אחרים (לדוגמה סטרואידים) שאינם ספציפיים למסלול מסוים. התרופות המפורטות בהמשך חוסמות מסלולי JAK שונים ולכן תאורטית אמורים להיות הבדלים ביעילות ובבטיחות שלהן. עד כה לא הצטברו מספיק נתונים קליניים שמצביעים בבירור על הבדלים כאלה.

הניסיון הרב שהצטבר בעולם בשנים האחרונות לגבי יעילות הטיפולים בתרופות ממשפחת מעכבי מסלול JAK בחולי אלופסיה אראטה הפך אותם למעשה לטיפול קו ראשון באלופציה אראטה חמורה ואלופציה טוטליס ואוניברסליס. יחד עם זאת התרופות אינן מרפאות את המחלה ועל כן יש כנראה צורך להתמיד בטיפול כדי לשמר את צמיחת השיער ולמנוע נשירה מחודשת. 

מכיוון שהתרופות חוסמות מסלולי פעולה של מערכת החיסון, הטיפול בתרופות ממשפחת מעכבי JAK מגביר את הסיכון של המטופלים להדבק במחלות מסוימות. וכמו בכל תרופה הטיפול עלול להיות מלווה בתופעות לוואי. כדי להוריד את הסיכונים יש לערוך בדיקות ולהתחסן לפני התחלת הטיפול. אין לקחת את התרופות בתקופת ההיריון. מסיבות אלו חשוב שהטיפול יינתן על ידי רופא מומחה (בדרך כלל רופא עור) שמכיר את התרופה, וילווה את הטיפול בניטור מעבדתי. 

לצפיה בסרטון המכיל מידע מפורט על התרופות:

 • קראו מאמר מקצועי על התרופות: באתר הרפואה

המידע באתר, כולל בדף זה, נועד לספק מידע לציבור. הוא אינו מהווה המלצה לטיפול, ואינו תחליף לאבחנה ויעוץ אישי של רופא עור מומחה.

אולומיאנט \ OLUMIANT

Olumiant for Alopecia Areata אולומיאנט לאלופציה אראטה

אולומיאנט \ OLUMIANT (החומר הפעיל – baricitinib), היא תרופה של חברת אלי לילי, שייכת לתרופות ממשפחת מעכבי JAK (מעכבת את JAK1,2). זו התרופה הראשונה בישראל (ובעולם) שקיבלה אישור של משרד הבריאות לטיפול במבוגרים (מגיל 18 ומעלה) עם אלופסיה אראטה (קרחת אזורית) חמורה. אלופציה אראטה חמורה מוגדרת כאיבוד שיער בהיקף של 50% ומעלה משטח הקרקפת (הראש). התרופה אושרה לאחר שעברה ניסויים קליניים מבוקרים גדולים. התרופה אושרה גם ע"י רשות התרופות בארה"ב ה-FDA

התרופה ניתנת לפי מרשם מרופא מומחה בכדורים, במינון יומי. התרופה מיועדת למבוגרים מגיל 18 ומעלה. רופאים מומחים רשאים לרשום את התרופה לילדים ומתבגרים לפי שיקול דעתם במרשם מיוחד הנקרא 29ג'.
לעיון בעלון התרופה וכן בכרטיס מידע בטיחותי למטופל (וכן באנגלית, ערבית ורוסית).

הנסיון המצטבר בטיפול באולומיאנט מראה כי:

 • מתבגרים הגיבו לטיפול כמו מבוגרים
 • שיפור משמעותי נראה אחרי כ-4–6 חודשים של טיפול, ומגיע לשיא אחרי כ-10 חודשים.
 • הטיפול יותר יעיל כאשר יש עדיין לפחות קצת שיער על הראש (הקרקפת). שיעור ההצלחה הוא יותר מכפול אצל מטופלים שהתחילו את הטיפול עם לפחות קצת שיער על הראש.
  בניסוי הקליני של אולומיאנט 4 מ"ג, בנקודת המדידה של 36 שבועות, שיעור המטופלים שהציגו שיפור מאוד משמעותי (ציון SALT 20 או פחות) היה 21.3% אצל מטופלים שהתחילו עם איבוד שיער כמעט מלא עד מלא (ציון SALT מעל 94), לעומת 47.6% אצל מטופלים שהתחילו עם במצב טוב יותר (ציון SALT בטווח של 50 – 94).
 • הטיפול יותר יעיל כאשר משך המחלה הנוכחי (האפיזודה האחרונה של המחלה) קצר יותר.
  שיעור ההצלחה הוא כמעט כפול אצל מטופלים שמשך המחלה הנוכחי של הוא פחות מ-4 שנים: כ-40%, לעומת 24% אצל מטופלים שמשך המחלה הנוכחי הוא 4 שנים או יותר.
 • תוצאות אחרי שנתיים:
  • אצל רוב גדול של המטופלים (88.6%) שהמשיכו בטיפול ב-4 מ"ג, השיפור נשמר
  • אצל 54.8% מהמטופלים שעברו לטיפול ב-2 מ"ג לאחר שנה, השיפור נשמר
  • אצל 10% – 20% מהמטופלים שהפסיקו את הטיפול לאחר שנה, השיפור נשמר שנה לאחר ההפסקה
 • שינויים גדולים ופתאומיים במינון גורמים לעיתים קרובות להתפרצות של המחלה.
 • במקרים נדירים (בערך 2%) יש התפרצות מחודשת של המחלה תוך כדי הטיפול.

לצפייה בסרטון באנגלית על הנסיון הקליני שהצטבר בטיפול בתרופה…

לקריאה של מאמר על התרופה…

איך ניתן לרכוש את אולומיאט, ומה העלויות?

 • אולומיאנט כלולה בסל הבריאות החל משנת 2024. מחיר התרופה (לאריזה אחת) הוא 534 ₪.
 • התחלת הטיפול תיעשה לפי מרשם של רופא מומחה ברפואת עור ומין.
 • ניתן לרכוש את התרופה בבתי המרקחת. 

לפרטים מלאים על התנאים להשגת התרופה, העלויות, וההנחות הקיימות…

ליטפולו \ LITFULO™

ליטפולו \ LITFULO (החומר הפעיל – ritlecitinib), היא תרופה של חברת פייזר. זוהי תרופה חדשה לגמרי, הראשונה שפותחה מלכתחילה לטיפול באלופציה אראטה, והיחידה שמאושרת לילדים. התרופה שייכת לתרופות ממשפחת מעכבי JAK – היא מעכבת מסלול JAK אחד (JAK3), וכן מסלול אחר במערכת החיסון שקשור למחלה (TEC). התרופה אושרה בארה"ב ובישראל לטיפול באלופסיה אראטה חמורה מגיל 12 ומעלה, וזאת לאחר שעברה ניסויים קליניים. אלופציה אראטה חמורה מוגדרת כאיבוד שיער בהיקף של 50% ומעלה משטח הקרקפת (הראש). 

התרופה ניתנת לפי מרשם מרופא מומחה בכדורים, במינון יומי. התרופה מיועדת לילדים מגיל 12 ומעלה וכמובן למבוגרים. רופאים מומחים רשאים לרשום את התרופה לילדים מתחת לגיל 12 לפי שיקול דעתם במרשם מיוחד הנקרא 29ג'.

איך ניתן לרכוש את ליטפולו, ומה העלויות?

 • ליטפולו כלולה בסל הבריאות החל משנת 2024. מחיר התרופה (לאריזה אחת) הוא 532.5 ₪.
 • התחלת הטיפול תיעשה לפי מרשם של רופא מומחה ברפואת עור ומין.
 • התרופה זמינה רק למבוטחי קופות החולי מכבי, לאומית ומאוחדת, והיא זמינה בבתי המרקחת. 

לפרטים מלאים על התנאים להשגת התרופה, העלויות, וההנחות הקיימות…

קסלג'אנז \ Xeljanz

אריזת התרופה קסלג'אנז XELJANZקסלג'אנז \ Xeljanz (החומר הפעיל – tofacitinib), היא תרופה של חברת פייזר, ממשפחת מעכבי JAK. היא נמצאת בסל הבריאות לטיפול בדלקת מפרקים שיגרונית (Rheumatoid arthritis) ולמחלות אחרות. זו בעצם התרופה שפרצה את הדרך לטיפול במעכבי JAK לאלופציה אראטה על סמך מחקרים שערכו רופאים באופן עצמאי.  

התרופה ניתנת לפי מרשם מרופא מומחה בכדורים, במינון יומי. התרופה מיועדת למבוגרים מעל גיל 18. רופאים מומחים רושמים את התרופה לילדים ומתבגרים לפי שיקול דעתם.
לעיון בעלון התרופה: בעבריתבאנגליתובערבית.

חברת התרופות לא רשמה את התרופה לאלופציה אראטה (אין לה התוויה לאלופציה) לא בארץ ולא בחו"ל. מסיבה זו התרופה אינה מאושרת על-ידי משרד הבריאות לטיפול באלופציה אראטה. יחד עם זאת, רופא מומחה יכול להנפיק מרשם לתרופה גם לחולי אלופסיה אראטה במסלול שנקרא 29ג'.

עלות התרופות בארץ, ברכישה פרטית בבית מרקחת היא כ- 3,300 ש"ח לחודש. ראו בהמשך על החזר מהביטוח הפרטי. אפשר להשיג את התרופה בחו"ל במחירים יותר נמוכים משמעותית (פחות מחצי). עם זאת, ברכישה של תרופות בחו"ל צריך להזהר מזיופים, ובפרט ברכישה במרשתת. 

החזר מהביטוח הפרטי על רכישת תרופות

ביטוח בריאות פרטי של חברות הביטוח (לא במסגרת הקופה) מאפשר לרכוש כיסוי לתרופות שאינן בסל. ההרחבה הזו של פוליסת הביטוח מכסה את העלויות של תרופות שאינן כלולות בסל הבריאות כולל כיסוי לתרופות שלא לפי ההתוויה הרשומה של התרופה (off-label). כיום, לאחר שיש תרופות לאלופציה אראטה בסל הבריאות נדירים המקרים שניתן לקבל החזר מהביטוח הפרטי על רכישת תרופות לאלופציה אראטה.

הצעדים לקבלת החזר מהביטוח:

 • בירור הזכויות לפי תנאי הפוליסה בביטוח הפרטי
 • קבלת מרשם מרופא במסלול 29ג'.
 • רכישת התרופה באופן פרטי בתשלום מלא בבית מרקחת.
 • הגשת תביעה להחזר מחברת הביטוח. ההחזר יהיה בניכוי השתתפות עצמית לפי תנאי הפוליסה.

חשוב לדעת שהביטוח צריך להיות בתוקף לפני שהמחלה אובחנה. אחרת, חברת הביטוח יכולה להחריג את המחלה מהכיסוי או לדחות את התביעה להחזר.

לפעמים הניסוח של ההרחבה  בפוליסה לתרופות שאינן בסל מעורר קושי במימוש הזכויות. מצורפת חוות דעת שמפרשת את ההרחבה ומסייעת להתמודדות מול חברת הביטוח. 

ככלל מומלץ להתייעץ במומחי ביטוח על מנת לוודא שהכיסוי מתאים.

כל האמור בסעיף זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי או מקצועי אחר. 

צור קשר

מלאו את הפרטים בטופס ונחזור אליכם בהקדם: