תרופות ממשפחת מעכבי JAK

תרופות ממשפחת מעכבי מסלול JAK הינן תרופות חדשות יחסית, שנמצאות בשימוש לטיפול במחלות אוטואמוניות שונות. מחקרים הראו שמסלול ה-JAK (מסלול האנזים ג'אנוס קינאז \ Janus kinase-JAK) הנו מרכיב מרכזי בתהליך הדלקתי המעורב באלופסיה אראטה. ואכן, תרופות שמפחיתות את פעילותו של אנזים זה מסייעות לצמיחה מחודשת של השיער. הטיפול בתרופות ממשפחת מעכבי מסלול JAK הוא ממוקד, וזה הייתרון שלהן פני טיפולים מדכאי החיסון אחרים שאינם ספציפיים למסלול מסוים.

בשנים האחרונות הצטבר ניסיון רב בעולם לגבי יעילות הטיפולים ממשפחה זו בחולי אלופסיה אראטה, ולמעשה טיפולים אלה נחשבים כקו טיפולי ראשון בחלק מהמקרים. הטיפולים נמצאו יעילים גם בחולים הסובלים מדרגה קשה של המחלה, אם כי יעילות הטיפול יורדת ככל שהמחלה כרונית יותר, וכן הם אינם יעילים בכל המקרים. כמו כן אין לקחת את התרופות בתקופת ההיריון.

הטיפול בתרופות ממשפחת מעכבי JAK עלול להיות מלווה בתופעות לוואי. לכן, חשוב שהטיפול יינתן על ידי רופא מומחה שמכיר את התרופה, וילווה את הטיפול בניטור מעבדתי. 

למידע נוסף על התרופות:

המידע באתר, כולל בדף זה, נועד לספק מידע לציבור. הוא אינו מהווה המלצה לטיפול, ואינו תחליף לאבחנה ויעוץ אישי של רופא עור מומחה.

התרופה אולומיאנט \ OLUMIANT

Olumiant for Alopecia Areata אולומיאנט לאלופציה אראטה

התרופה אולומיאנט \ OLUMIANT (החומר הפעיל – baricitinib), של חברת אלי לילי, שייכת לתרופות ממשפחת מעכבי JAK. זו התרופה הראשונה בישראל (ובעולם) שקיבלה אישור של משרד הבריאות לטיפול במבוגרים (מגיל 18 ומעלה) עם אלופסיה אראטה (קרחת אזורית) חמורה. התרופה אושרה לאחר שעברה ניסויים קליניים מבוקרים גדולים. התרופה אושרה גם ע"י רשות התרופות בארה"ב ה-FDA. מידע נוסף על תוצאות הניסוי הקליני לפי הודעת ה-FDA.

התרופה ניתנת לפי מרשם מרופא מומחה בכדורים, במינון יומי. התרופה מיועדת למבוגרים מגיל 18 ומעלה. רופאים מומחים רושמים את התרופה לילדים ומתבגרים לפי שיקול דעתם.
לעיון בעלון התרופה וכן בכרטיס מידע בטיחותי למטופל (וכן באנגלית, ערבית ורוסית).

אולומיאנט הוגשה לסל של 2023 אך לא קיבלה את אישור הוועדה, ולכן היא לא כלולה בסל הבריאות לאלופציה אראטה. 

איך ניתן לרכוש את התרופה, ומה העלויות?

 • ניתן לרכוש את התרופה בבתי המרקחת באופן פרטי עם מרשם רופא, במחיר מלא של 3,013 ₪. 
 • מבוטחי הביטוח המשלים של מכבי וכללית זכאים לקבל את התרופה במחיר מופחת.
  הזכאות היא במסגרת כיסוי מורחב למימון תרופות מיוחדות שאינן בסל. ההסדר כפוף לתנאי ההתוויה המאושרת של התרופה, כלומר, מבוגרים (מעל גיל 18) עם אלופסיה אראטה חמורה (איבוד 50% ויותר משיער הקרקפת). ההחזר מותנה במכתב המלצה של רופא עור (שיציין כי מדובר במחלה חמורה – או שינקוב ב% איבוד השיער של המטופל) ובאישור מוקדם של הקופה. 

  • למבוטחי מכבי שלי ומכבי זהב עלות ההשתתפות העצמית היא 432 ₪. פרטים נוספים על קבלת אישור לתרופות –באתר מכבי.

  • למבוטחי כללית מושלם (זהב או פלטינום) עלות ההשתתפות העצמית היא 342.2 ₪.

  • בקופות החולים מאוחדת ולאומית אין תוכנית כזו.

  • עמותת בראש מורם פועלת להסיר את החסמים, ומוכנה לסייע למי שלא מצליח לממש את זכויותיו.

 • אפשר לקבל החזר מביטוח בריאות פרטי (של חברות הביטוח, לא ביטוח משלים של קופת החולים) במסגרת כיסוי לתרופות שאינן בסל. פרטים נוספים על ההחזר מהביטוח בהמשך.

התרופה קסלג'אנז \ Xeljanz

אריזת התרופה קסלג'אנז XELJANZהתרופה קסלג'אנז \ Xeljanz (החומר הפעיל – tofacitinib), של חברת פייזר, היא אחת התרופות ממשפחת מעכבי JAK. היא נמצאת בסל הבריאות לטיפול בדלקת מפרקים שיגרונית (Rheumatoid arthritis) ולמחלות אחרות. התרופה נחקרה ע"י רופאים לטפול באלופציה אראטה והוכחה כיעילה.  

התרופה ניתנת לפי מרשם מרופא מומחה בכדורים, במינון יומי. התרופה מיועדת למבוגרים מעל גיל 18. רופאים מומחים רושמים את התרופה לילדים ומתבגרים לפי שיקול דעתם.
לעיון בעלון התרופה: בעבריתבאנגליתובערבית.

חברת התרופות לא רשמה את התרופה לאלופציה אראטה (אין התוויה לאלופציה) לא בארץ ולא בחו"ל. מסיבה זו התרופה אינה מאושרת על-ידי משרד הבריאות לטיפול באלופציה אראטה. יחד עם זאת, רופא מומחה יכול להנפיק מרשם לתרופה גם לחולי אלופסיה אראטה במסלול 29 (נקרא בדרך-כלל 29ג').

עלות התרופות בארץ, ברכישה פרטית בבית מרקחת היא כ- 3,300 ש"ח לחודש. ראו בהמשך על החזר מהביטוח הפרטי. אפשר להשיג את התרופה בחו"ל במחירים יותר נמוכים משמעותית (פחות מחצי). עם זאת, ברכישה של תרופות בחו"ל צריך להזהר מזיופים, ובפרט ברכישה במרשתת. 

התרופה LITFULO™ \ ritlecitinib

התרופה ליטפולו \ LITFULO (החומר הפעיל – ritlecitinib), של חברת פייזר, היא תרופה ממשפחת מעכבי JAK. התרופה אושרה לאחרונה בארה"ב ליטפול באלופסיה אראטה חמורה מגיל 12 ומעלה. התרופה עדיין לא אושרה בארץ – צפוי שתאושר בחודשים הקרובים. 

החזר מהביטוח הפרטי

ביטוח בריאות פרטי של חברות הביטוח (לא במסגרת הקופה) מאפשר לרכוש כיסוי לתרופות שאינן בסל. ההרחבה הזו של פוליסת הביטוח מכסה את העלויות של תרופות שאינן כלולות בסל הבריאות כולל כיסוי לתרופות שלא לפי ההתוויה הרשומה של התרופה (off-label). 

הצעדים לקבלת החזר מהביטוח:

 • בירור הזכויות לפי תנאי הפוליסה בביטוח הפרטי 
 • קבלת מרשם מרופא – לאולומיאנט מרשם רגיל ולקלג'אנז מרשם במסלול 29ג'. 
 • רכישת התרופה באופן פרטי בתשלום מלא בבית מרקחת.
 • הגשת תביעה להחזר מחברת הביטוח. ההחזר יהיה בניכוי השתתפות עצמית לפי תנאי הפוליסה.

התרופה אולומיאנט מאושרת על ידי משרד הבריאות לאלופציה ועל כן ביטוח סטנדרטי לתרופות שאינן בסל מכסה את רכישתה.
לעומת זאת התרופה קסלג'אנז אינה מאושרת לאלופציה באף גוף מוכר ולכן חלק גדול מהביטוחים אינם מכסים אותה. כדי לדעת אם הפוליסה מכסה אותה יש לקרוא את "האותיות הקטנות".

חשוב לדעת שהביטוח צריך להיות בתוקף לפני שהמחלה אובחנה. אחרת, חברת הביטוח יכולה להחריג את המחלה מהכיסוי או לדחות את התביעה להחזר.

לפעמים הניסוח של ההרחבה  בפוליסה לתרופות שאינן בסל מעורר קושי במימוש הזכויות. מצורפת חוות דעת שמפרשת את ההרחבה ומסייעת להתמודדות מול חברת הביטוח. בנוסף, העמותה תהיה מוכנה לסייע במקרים שבהם מתעורר קושי מסוג זה.

ככלל מומלץ להתייעץ במומחי ביטוח על מנת לוודא שהכיסוי מתאים.

כל האמור בסעיף זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי או מקצועי אחר. 

חזית המחקר בתרופות חדשות לאלופציה אראטה

בעולם מתקיימים מחקרים קליניים נוספים הבוחנים את האפשרות של שימוש בתרופות ממשפחת מעכבי JAK וכן בתרופות ובטיפולים מסוגים שונים. מידע על המחקרים באתר מחקרים, או באתר ממשלת ארה"ב

העמותה האמריקאית מנהלת תוכנית מחקר בסיסי של המחלה: NAAF.

סרטון מכנס רפואי על המחקר בתרופות ממשפחת מעכבי JAK לטיפול באלופציה אראטה.

צור קשר

מלאו את הפרטים בטופס ונחזור אליכם בהקדם: