בארץ אין הנחיות מיוחדות שפורסמו לציבור הרחב בנוגע לקורונה ומתייחסות ישירות לחולי אלופציה אראטה.

להלן מקורות מידע נוספים. ציטוטים מאנגלית בתרגום חופשי. בסוגריים – תוספות שלנו.

 • האיגוד הישראלי לרפואת עור ומין
  הנחיות האיגוד מיועדות לרופאים ועל כן מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל.
  ההנחיות, מה-18 למרץ, חוזרות ומחדדות את הוראות משרד הבריאות הנוגע למניעת הדבקות בנגיף.
  כמו כן יש התייחסות לתרופות הביולוגיות (הכוונה לתרופות ממשפחת מעכבי JAK):
  "למטופלים בטיפולים ביולוגים בכל מצב בו יש חום גבוה, וחשד למחלה זיהומית:
  יש להפסיק טיפול ביולוגי עד חלוף החום והבראה מהמחלה הזיהומית.
  מטופלים בטיפול ביולוגי אשר אינם סובלים מתסמינים של שיעול, קוצר נשימה או חום אינם צריכים להפסיק טיפול ביולוגי בין אם הם שוהים בבידוד ובין אם לא.
  במקרים בעייתיים מומלץ להתייעץ עם רופא מומחה בתחום הזיהומים."
  למסמך המלא.
 • האיגוד לנוירולוגיה של הילד והתפתחותו
  הנחיות האיגוד מיועדות לרופאים ועל כן מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל.
  ההנחיות, מה-16 למרץ, מתייחסות לטיפולים סטרואידים:
  "העקרון המרכזי: להמנע מטיפולים אלה כשאינם חיוניים כרגע, או באם החלטת הרופא המטפל שאין ברירה ויש להתחילם או להמשיכם, להכיל על החולים את הכללים של בידוד / מיגון / וחשיפה מעטה ככל האפשר למערכות רפואיות."
  למסמך המלא.
 • העמותה האמריקאית לאלופציה אראטה (NAAF)
  תקציר ההנחיות לקורונה מתאריך ה-26 למרץ:
  "למרות שעד כה אין ראיות המצביעות על כך שחולי אלופציה אראטה הם בסיכון גבוה יותר להידבקות בנגיף (הקורונה), אם אתם לוקחים תרופות המשפיעות על המערכת החיסונית, ייתכן שתרצו להיות זהירים במיוחד בגלל הפוטנציאל לסיכון גדול יותר של סיבוכים אם תדבקו בנגיף."
 • העמותה הבריטית לאלופציה
  תקציר חוות דעת של שני מומחי אלופציה אראטה מתאריך ה-20 למרץ:
  "אלופציה אראטה אינה מחלישה את מערכת החיסון או גורמת לחסר חיסוני. אין סיבה להניח שאנשים עם אלופציה אראטה הם בסיכון גבוה לקורונה (COVID-19) יותר מאשר האוכלוסייה הכללית, לא מבחינת סיכויי ההדבקות בווירוס, ולא שיושפעו ממנו באופן חמור יותר. היוצא מן הכלל עשוי להיות מי שמטופל בתרופות הניטלות בבליעה לדיכוי המערכת החיסונית. תרופות אלה כוללות טבליות סטרואידים, מעכבי-JAK ותרופות אחרות (הפירוט באתר הבריטי. יש לציין שייתכן שבארץ מקובלות תרופות אחרות מאלה המוזכרות בבריטניה). אנו מייעצים לכל מי שזה נוגע לו לפנות לרופא העור.
  אנחנו לא צופים כי השימוש בתכשירים לשימוש מקומי יגדיל את הסיכון לזיהום על ידי קורונה. דוגמאות לתכשירים לשימוש מקומי הם משחות סטרואידיות (או בצורת מתן שונה), תחליב diphencyprone) DPCP) וזריקות סטרואידים לקרקפת (או לזקן).
  שאלה נוספת שנשאלת הרבה היא האם אנשים ללא שיער באף נוטים יותר להידבק בקורונה?
  תשובת שני המומחים: אנחנו לא יודעים את התשובה לשאלה הזאת, וזה יהיה קשה מאוד לחקור אותה. עם זאת, עד כמה שידוע לנו, אנשים עם אלופציה אראטה, כולל אלופציה אוניברסליס, הם לא בסיכון מוגבר לזיהומים ויראליים אחרים שמועברים דרך האף, כמו הצטננות או שפעת."
 • פרופ' אברהם זלוטוגורסקי, מנהל מח' עור במרכז הרפואי הדסה
  נשאל באופן אישי על המשך הטיפול בקסלג'אנז ענה ב-15 למרץ:
  "איש לא יודע בדיוק פרטי פרטים על קורונה, אך בשורה התחתונה זו שפעת- בד"כ קלה ואפילו קלה מאוד, אך לעיתים רחוקות תתכן קשה (בד"כ באנשים מבוגרים). אין הנחיות ספציפיות ביחס לתרופה זו (הכוונה לקסלג'אנז) או לשורה ארוכה של תרופות מקבוצת התרופות הנקראות ביולוגיות (הכוונה לתרופות ממשפחת מעכבי JAK) לגבי קורונה, אך ככלל בשלב זה מומלץ לגבי כל התרופות האלה – לא להפסיקן. יחד עם זאת, כמובן שמומלץ מאוד לא להחשף בכלל לחולי שפעת או קורונה…"