מה זה אלופציה אראטה ומה הטיפול בה?

מה זה אלופציה אראטה?

אלופציה אראטה (אלופסיה אראטה, א"א) או בעברית קרחת אזורית, היא מחלה אוטואימונית (מחלת חיסון עצמי). כלומר, מחלה שבה המערכת החיסונית תוקפת "בטעות" את הגוף. במקרה של אלופציה המערכת החיסונית תוקפת את זקיק השערה וגורמת לנשירה של השיער. אלופציה אראטה יכולה לערב אזורים קטנים בלבד, בדרך כלל בשיער הקרקפת, הזקן או הגבות.

לעיתים, המחלה מתקדמת וגורמת להתקרחות של כל שיער הראש (הקרקפת), מצב המכונה "אלופסיה טוטליס". מצב חמור יותר של המחלה גורם לנשירת שיער בכל הגוף, מצב המכונה "אלופסיה אוניברסליס". למידע נוסף ראה על הסוגים השונים של המחלה.

יש לזכור, שלמרות שהשיער נושר, הזקיק עצמו נשאר בחיים, ועל כן קיימת אפשרות לצמיחה מחודשת של שיער מאותו הזקיק לאחר חלוף המחלה.

באירוע הראשון בחיים של אלופציה, כ-80% מהחולים חווים צמיחה מחודשת של שיער בתוך שנה. למרות זאת, בחלק גדול מהחולים ייתכנו אירוע או אירועים נוספים של נשירת שיער במהלך החיים. ידוע שמהלך המחלה באלופציה שונה מאוד מחולה לחולה.

אלופציה אראטה היא מחלה שכיחה יחסית, וכ-2% מהאוכלוסייה יסבלו ממנה בשלב כלשהו במהלך חייהם. המחלה מופיעה בדרך כלל לראשונה לפני גיל 20 (עד 60% מהמקרים), ורק 20% מהחולים יסבלו מנשירת שיער לראשונה אחרי גיל 40.

Aopecia Areata
אלופציה אראטה

שאלות נפוצות על אלופציה אראטה

לא לפי הידוע כיום. יש הוראות מיוחדות לחולים המטופלים בתרופות המדכאות את מערכת החיסון.

למידע נוסף…

יש כמה גורמים שמצביעים על הסיכון לחלות באלופציה. מחקרים שבוצעו לאחרונה מגלים כי שינויים במספר גנים, מעמידים את החולה בסיכון גבוה יותר לפתח את המחלה. עם זאת, נראה שהשינויים בגנים אינם סיבה מספיקה להתפרצות המחלה, ויש צורך בגורם חיצוני נוסף על מנת לעורר את המחלה. יש סברות שונות על גורמים נוספים שיכולים לגרום להתפתחות המחלה, כגון גורמים סביבתיים, לחץ נפשי או אחר, זיהומים, ועוד. בדרך כלל במחלות אוטואימוניות המחלה פורצת משילוב של מספר גורמים, ולא יודעים בוודאות מהם אותם גורמים, ובוודאי לא מה המשקל של כל גורם. במילים אחרות, לא ידוע מהו המנגנון שמעורר (ה"טריגר") את התפרצות המחלה.

בציבור הרחב רווחת האמונה שהסיבה להתפרצות של אלופציה אראטה היא לחץ נפשי. במחקר הרפואי נמצא שגורמי לחץ קשורים להתהוות של מחלות אוטואימוניות. גם בנוגע ללחץ קשה לקבוע מה בדיוק המשקל שלו בסיבות להתפרצות מחלות אוטואימוניות באופן כללי, ולהתפרצות של אלופציה אראטה באופן ספציפי. למידע נוסף…

בסופו של דבר, לא ידוע מה הסיכוי של אדם בריא לחלות באלופציה אראטה. גם אין דרך להגיד מדוע חולה מסוים חלה במחלה. מה כן ידוע:

  • אין הבדל בשכיחות המחלה בקרב גברים או נשים.
  • אין קשר למוצא אתני.
  • לבני משפחה של חולי אלופסיה יש סיכון מוגבר לפתח את המחלה – כ-20% מהחולים יהיו בעלי היסטוריה משפחתית של המחלה.
  • אדם שחולה במחלה אוטואימונית נמצא בסיכון גבוה יותר (מהאוכלוסייה הכללית) לחלות במחלות אוטואימוניות אחרות או במחלות של בלוטת התריס. התופעה הזו נמצאה גם במחקרים שנעשו בחולי אלופציה אראטה.

בדרך כלל החולה, בן משפחה או הספר יבחינו בקרחת קטנה באופן מקרי. ברוב המקרים החולה לא יחוש דבר מלבד נשירה של השיער. לעיתים רחוקות מתלווה לנשירה תחושת עקצוץ, שריפה או כאב, או שצבע העור באזור חסר השיער יהיה מעט אדמומי. כאמור, ברוב המקרים הקרחת היא באזור מתוחם וקטן בראש (בקרקפת). אך המחלה יכולה לתקוף כל אזור עם שיער בגוף, כאשר הזקן והגבות מעורבים לעיתים קרובות יותר משאר המקומות. קרחת מלאה בכל הקרקפת (אלופציה טוטליס) או של כל הגוף (אלופציה אוניברסליס) היא נדירה.

בחלק מהמקרים, המחלה "פוסחת" על שיער לבן, וגורמת לנשירה רק של שיער עם צבע (פיגמנט). תופעה זו עומדת מאחורי הביטוי "שערו הלבין בן לילה", כאשר יש נשירה מהירה של השערות בעלות הפיגמנט בלבד, המותירות רק שערות לבנות על גבי העור.

האבחנה מתבצעת על ידי רופא עור במרפאה על ידי הסתכלות. בחלק הארי של המקרים אין כל צורך בבדיקות מיוחדות. יתכן כי הרופא ישתמש בזכוכית מגדלת מיוחדת הקרויה דרמוסקופ, המאפשרת בחינה מדוקדקת יותר של זקיקי השערה לצורך אישוש האבחנה. במקרים בהם יש ספק לגבי האבחנה, יתכן ותילקח דגימה קטנה של עור בניתוח זעיר בהרדמה מקומית לצורך בדיקה היסטופתולוגית (ביופסיה עורית). יתכן גם שיילקח משטח מעור הקרקפת לצורך בדיקה מיקרוסקופית ותרבית לפטריות כאשר יש חשש לזיהום פטרייתי באזור.

בדיקות דם אינן נדרשות בדרך כלל לאבחון של אלופציה. אם יש חשד למחלות אחרות, יתכן ותילקחנה בדיקות דם כדי להשלים את הבירור הרפואי.

לצערנו אין לדעת.
התפתחות המחלה שונה מאוד מאוד מחולה לחולה. הרוב המכריע מחלימים תוך שנה, ויש גם מקרים של חולים שהחלימו אחרי שנים. ידוע גם שהמחלה יכולה לחזור אצל מי שהחלים. יש חולים שמצבם מתייצב ברמה מסוימת. אצל אחרים המחלה מתפתחת לרמה של אלופציה טוטליס או אוניברסליס.
גם הקצב מאוד מאוד משתנה. יש מקרים שהמחלה מתקדמת לאט, ומידי פעם נוספים מוקדים. במקרים קיצוניים ההתקרחות מאוד מהירה, ברמה של שבועות בודדים ואפילו פחות מכך.

מהלך קשה יותר של המחלה ניתן לראות לעיתים בחולים שיש להם מעורבות של אזור הקרקפת האחורית, בהופעה של המחלה בגיל צעיר, או כאשר ישנם גם שינויים בציפורניים ובחולים שסובלים בנוסף מאטופיק דרמטיטיס ("אסטמה של העור").
אי הודאות היא אם כן אחד הקשיים הגדולים שאלופציה מערימה.

ממש לא!

כן, לשיער ולציפורניים יש מבנה דומה. אצל כ-10%-15% מחולי אלופציה אראטה יש גם מעורבות של הציפורניים, בתופעות כמו שקערוריות קטנות על גבי הציפורן, פסים או סדקים. במקרים נדירים יותר יש פגיעה קשה יותר בציפורן.

פגמים בציפורניים שקשורים לאלופציה אראטה

איך מתמודדים עם אלופציה אראטה?

אלופציה אראטה היא מחלה שאינה משפיעה על בריאות החולה מבחינה פיסית, לחולים יש תוחלת חיים רגילה, והם יכולים לחיות חיים מלאים ושלמים עם מחלתם. לא ידוע היום על אף טיפול שיכול לרפא את המחלה לחלוטין, או למנוע אותה. במצבים קלים של נשירה ייתכן שהטיפול הטוב ביותר הוא דווקא לא לטפל, ולעקוב בלבד אחר נשירת השיער. נזכיר שוב שיש אחוז גבוה של צמיחה של שיער ללא כל טיפול, בפרט באירוע ראשון של המחלה.

יחד עם זאת, ההתקרחות משפיעה מאוד על המצב הרגשי והנפשי של החולה וגם על בני משפחתו. לכן, חשוב להכיר את כל האפשרויות להתמודדות עם המחלה. כל אחד ימצא את השילוב המתאים לו מבין האפשרויות הבאות:

  • טיפולים רפואיים
  • טיפולים אלטרנטיביים וטבעיים
  • שימוש באמצעים קוסמטיים
  • התמודדות עם ההיבט הרגשי-נפשי-חברתי

הרפואה המערבית (הקונבנציונאלית) משתמשת בתרופות ובטיפולים שידועים ממחלות אחרות או מכאלה שידועים כמועילים לטיפול בנשירת שיער. ההחלטה לגבי הטיפול תלויה במשתנים שונים כמו דרגת הנשירה, משך המחלה, גיל ומין המטופל וטיפולים קודמים שניתנו. אין טיפול אחיד הניתן לכל המטופלים. הטיפול תלוי בגישה הטיפולית ובניסיון של הרופא.

התרופות הן ברובן מקבוצת הסטרואידים או תרופות המדכאות את המערכת החיסונית, וצורת המתן נעה בטווח שבין משחות מקומיות ועד כדורים וזריקות. ההשפעה של הטיפולים חולפת לעיתים אחרי הפסקת הטיפול.

למידע נוסף…

יש מגוון רחב מאוד של טיפולים אלטרנטיביים וטבעיים, וחלקם מיושם גם בחולי אלופציה אראטה. היעילות של טיפולים טבעיים או אלטרנטיביים שנויה במחלוקת באופן כללי. טיפולים אלה לא הוכחו כיעילים באלופציה אראטה מבחינה מדעית, אך יש המאמינים בהם, כל אחד מסיבותיו. 

למידע נוסף

חחולי אלופציה אראטה הסובלים מקרחות בראש או מנשירה של הגבות או הריסים יכולים להסתיר את איבוד השיער באמצעים שונים. אמצעים אלה כוללים פאות, ריסים וגבות מלאכותיים, תוספות שיער, איפור קבוע וקעקועים. 

למידע נוסף…

יש מחלוקת האם לחץ הוא הסיבה להתפרצות של אלופציה אראטה. אין מחלוקת, גם בספרות המקצועית הרפואית, על כך שלמחלה יש השפעה מיידית על ההרגשה של החולים, ושהיא עלולה לגרום לקשיים נפשיים. בחלק מהחולים הפגיעה יכולה להיות קשה והם עלולים לפתח תחושות דיכאון או חרדה, עד כדי פגיעה בלימודים או בתפקוד בעבודה או בחיי החברה.

לכן, החזית המרכזית של ההתמודדות עם המחלה היא החזית הרגשית-נפשית-חברתית, הן ברמה האישית של החולה והן במעגלים הקרובים (משפחה וחברים) והמעגלים החברתיים הרחבים (קהילה, עבודה, בית-ספר). להתמודדות עם היבטים אלה יש השפעה קריטית על איכות החיים של החולים ובעקיפין על סיכויי ההחלמה.

למידע נוסף…

אלופסיה אראטה
אלופסיה אראטה

ולסיכום…

אלופציה אראטה היא מחלה מתעתעת. היא שכיחה ולא מוכרת. ההתפתחות שלה לגמרי לא צפויה ואי אפשר לדעת מה ילד יום. היא לא מסוכנת לבריאות הפיסית, אבל עלולה לגרום לפגיעה קשה בתפקוד הרגיל – האישי, הבין-אישי, החברתי, הלימודי והתעסוקתי.

האלופציה מגיעה בהפתעה וגורמת להלם. לאט, לאט לומדים להבין במה מדובר ומוצאים את הדרכים להתמודד עם האלופציה. הניסיון שלנו מוכיח שניתן לחיות עם אלופציה ללא כל עכבות ומגבלות. יתר על כן, ככל שחוזרים למסלול חיים רגיל, כך עולה הסיכוי להחלמה מהמחלה. וגם אם לא, אתם מאפשרים לעצמכם חיים מלאים ושמחים. כולנו הולכים בראש מורם!

צור קשר

מלאו פרטיכם בטופס ונחזור אליכם בהקדם: